Rozwód a wspólny kredyt mieszkaniowy

Pytanie:

"Państwo X wspólnie spłacają kredyt, zaciągnięty pod zakup mieszkania. Jedna ze stron zamierza rozstać się z dotychczasowym partnerem, wiąże ich jednak ww. kredyt. Czy rozwód wpływa w jakiś sposób na sytuację prawną dotyczącą wspólnie zaciągniętego kredytu? Czy w takim przypadku można taki kredyt rozwiązać, czy też warunki umowy kredytowej nie są naruszane w żaden sposób przez orzeczenie o rozwodzie? Jeżeli nie są, to w jaki sposób można odstąpić od kredytu (przynajmniej jedna strona) czy tylko za zgodą drugiej strony, czy może także sama odstąpić od umowy wobec banku? Jakie konsekwencje może taka decyzja rodzić?"

Odpowiedź prawnika: Rozwód a wspólny kredyt mieszkaniowy

Po orzeczeniu rozwodu przestaje istnieć wspólność majątkowa. Dotychczasowy wspólny majątek małżonków staje się przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych i mają do niego odpowiednie zastosowanie przepisy o majątku spadkowym. Rozwód nie wpływa na ważność zobowiązania zaciągniętego przez małżonków, wynikającego z umowy kredytowej. Nadal za spłatę kredytu odpowiadają oboje byli małżonkowie. Choć przepisy nie przewidują takiego rozwiązania, to w praktyce sądowej nieraz następuje obciążenie spłata kredytu tylko jednego z małżonków. Następuje to w postępowaniu o podziała majątku wspólnego małżonków. Takie przeniesienie zobowiązania tylko na jedno z byłych małżonków nie ma jednak znaczenia dla wierzyciela, nie skutkuje względem niego. Bank może więc zażądać spłaty od każdej z tych osób, a postanowienie sądu ma to znaczenie, że osoba zwolniona w nim od spłaty kredytu może żądać zwrotu od swojego ex-małżonka. Podobne postanowienie można też zawrzeć w umowie o podział majątku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika