Podział majątku po rozwodzie, rozliczenie nakładów

Pytanie:

"Mąż przed rozwodem zdemolował mieszkanie i wyrządził szkodę na 25 tyś zł. za co został skazany w post. karnym na odbycie kary więzienia. Czy podczas sprawy o podział majątku dorobkowego po rozwodzie można tą kwotę zaliczyć do majątku dorobkowego małżonków? Czy będzie ona dzielona w równych częściach? Czy do wniosku o podział należy dołączyć odpis wyroku karnego męża?"

Odpowiedź prawnika: Podział majątku po rozwodzie, rozliczenie nakładów

Co do zasady przy podziale majątku wspólnego małżonków uwzględnia się stan tego majątku w dacie ustania wspólności majątkowej, natomiast podziałowi podlegają składniki majątku według stanu z chwili orzekania o podziale. W związku z tym przy podziale nie będzie uwzględniany majątek przed rozwodem, który został zniszczony. Co do zasady każdy z małżonków ma równy udział w majątku wspólnym. Istnieje natomiast możliwość ustalenia w postępowaniu o podział majątku wspólnego nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków. Możliwość żądania ustalenia nierównych udziałów uzależniona jest od spełnienia dwóch przesłanek: istnienia ważnych powodów oraz przyczyniania się do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu. O ważnych powodach mówi się wówczas, gdy z punktu widzenia zasad współżycia społecznego nie byłoby zasadne przyznanie jednemu z małżonków korzyści z majątku wspólnego, jeżeli nie przyczynił się do jego powstania w równym stopniu. A więc oceniając z etycznego punktu widzenia, niesłuszne byłoby przyznanie małżonkowi równego udziału w majątku wspólnym. Natomiast przy ocenie przyczyniania się do powstania majątku uwzględnia się również sposób gospodarowania majątkiem wspólnym, więc także trwonienie majątku wspólnego czy też jego celowe zniszczenie. W przedstawionej sytuacji, wydaje się, że sąd może uznać za zasadne ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym małżonków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika