Prawa do dziecka z konkubinatu

Pytanie:

"Jakie prawa do opieki nad dzieckiem posiadam, jeżeli nie żyję w związku formalnym z matką dziecka? Jeżeli np. matka nie wykazuje zgody na wyjazd z córką na urlop bez wyraźnego uzasadnienia, czy jest ten fakt poparty prawem? Czy jeżeli nie zostały mi ograniczone prawa do opieki i wyrażam chęć opieki nad córką, muszę być zdany na łaskę lub niełaskę matki dziecka?"

Odpowiedź prawnika: Prawa do dziecka z konkubinatu

Kwestie prawnorodzinne reguluje koreks rodzinny i opiekuńczy. Akt ten nie uzależnia wypełniania praw i obowiązków stanowiących przejaw władzy rodzicielskiej od tego, czy rodzice dziecka znajdują się w związku sformalizowanym. Innymi słowy fakt, iż nie jesteście Państwo małżeństwem nie ma znaczenia i wpływu na Pana jako ojca prawa wobec dziecka. Gwarantuje to Panu artykuł 93 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi „władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom” (zakładamy bowiem, iż Pana ojcostwo nie budzi wątpliwości). Kolejne przepisy tego aktu określają czym jest władza rodzicielska. Zgodnie z artykułem 95 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka”. Paragraf 3 powołanego przepisu stanowi natomiast, iż „władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny”. Z kolei artykuł 97 stanowi, iż „jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.” Z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika, że zarówno Pan, jak i matka dziecka możecie podejmować wszelkie decyzje dotyczące dziecka. Obydwoje przecież macie względem dziecka prawa jak i obowiązki. Obydwoje możecie decydować o szkole dziecka, jego wakacjach. Pozostaje rozstrzygnąć, czy wyjazd dziecka, o którym Pan pisze w swoim pytaniu jest rozstrzygnięciem o istotnym charakterze, co w praktyce oznacza dla Pana konieczność porozumienia z matką dziecka. Orzecznictwo przyjmuje, że istotnymi sprawami w rozumieniu powołanego przepisu mogą być jedynie sprawy dotyczące wykonywania władzy rodzicielskiej, a więc sprawy dziecka, a nie sprawy jego rodziców. Jeżeli więc nie dojdziecie Państwo do porozumienia w kwestii wyjazdu córki z Panem na wakacje, koniecznym będzie udanie się do sądu opiekuńczego. Rola sądu opiekuńczego polega na nakłanianiu rodziców do uzgodnienia stanowisk, czego efektem powinno być doprowadzenie do porozumienia między rodzicami. Oczywiście, jeżeli do porozumienia nie dojdzie, konieczne może być wydanie przez sąd stosownego orzeczenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika