Prawomocność wyroku i zabezpieczenia

Pytanie:

"Pozwana (małżonka) złożyła apelację od wyroku rozwodowego w części winy rozkładu małżeństwa i w części kontaktów z dzieckiem. Ja również złożyłem apelację wnioskując o powierzenie mnie opieki nad dzieckiem i ograniczeniu praw rodzicielskich pozwanej (ze względu na okoliczności, które ujawniły się po ogłoszeniu wyroku w Sądzie I instancji). Przy czym wnioskowałem, aby zabezpieczyć te kontakty na czas rozprawy w Sądzie Apelacyjnym tak jak oznaczono w wyroku rozwodowym (z którym nie zgadza się pozwana). Apelacja pozwanej jednak została odrzucona przez Sąd z powodu nie wniesienia przez pełnomocnika opłaty stałej. Jak ma się w takiej sytuacji sprawa z prawomocnością postanowienia? Skoro apelacja pozwanej została odrzucona, a ja zgadzam się tymczasowo (na czas apelacji mojej) z tym postanowieniem, to jest ono prawomocne? Czy prawomocne jest postanowienie poprzednie w sprawie kontaktów z dzieckiem wydane na czas rozprawy I instancji (postanowienie rozwodowe rozszerza te kontakty)? W sytuacji, gdybym wycofał apelację, od kiedy wyrok byłby prawomocny?"

Odpowiedź prawnika: Prawomocność wyroku i zabezpieczenia

Zgodnie z art. 757 kpc, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej albo sąd inaczej nie postanowi, zabezpieczenie roszczenia niepieniężnego upada po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, które podlegało zabezpieczeniu. Na wniosek obowiązanego sąd wydaje postanowienie stwierdzające upadek zabezpieczenia. W opisanym przypadku, na skutek wniesienia przez Pana apelacji, nie uprawomocnił się wyrok rozwodowy. W związku z tym należy uznać, iż postanowienie zabezpieczające, wydane przez sąd I instancji, nadal obowiązuje. Postanowienie obowiązuje bez względu na to, czy Pan się z nim zgadza czy nie. Może jednak oczywiście zostać zmienione.

Natomiast wyrzeczenie co do kontaktów z dzieckiem, które znalazło się w wyroku rozwodowym nie jest prawomocne, gdyż Pan w apelacji zaskarżył tą część wyroku.

Jeśli cofnie Pan apelację, sąd będzie musiał umorzyć postępowanie. Zrobi to w formie postanowienia sąd I lub II instancji. Postanowienie to kończy postępowanie w sprawie. Zażalenie na postanowienie sądu II instancji przysługuje tylko:

  • na postanowienie sądu drugiej instancji odrzucające skargę kasacyjną oraz skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia,
  • w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna, zażalenie przysługuje także na postanowienie sądu drugiej instancji kończące postępowanie w sprawie, z wyjątkiem postanowień, o których mowa w art. 398 [1] , a także postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji. 

Zgodnie z art. 519[1] kpc skarga kasacyjna w tym wypadku nie przysługuje. Oznacza to, że wyrok sądu I instancji uprawomocni się, gdy sąd ogłosi postanowienie o umorzeniu postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika