Prawomocność wyroku rozwodowego

Pytanie:

"W dniu 26.10.2006 r. został orzeczony rozwód. W dniu 16.11.2006 wyrok jest prawomocny. Na czas postępowania były zabezpieczone kontakty z dzieckiem co drugą niedzielę począwszy od 5 lutego. W wyroku rozwodowym zmieniono je na: pierwsza niedziela miesiąca w miejscu zamieszkania dziecka w trzecią sobotę i niedzielę zabieranie dziecka do drugiego rodzica. 18 i 19 listopada powinienem mieć możliwość zabrania dziecka (prawomocność wyroku). Według poprzedniego zabezpieczenia kontaktów z dzieckiem termin wypada dopiero 26 listopada. Wiem że strona przeciwna wnioskowała o uzasadnienie i prawdopodobnie odwoła się od wyroku. Na pewno do 19 listopada nie wpłynie odwołanie (nie zostało jeszcze nawet sporządzone uzasadnienie). Czy postanowienie z wyroku będzie prawomocne? Czy mogę go egzekwować? Czy w miesiącu uprawomocnienia się wyroku (16. listopada) alimenty wymagane są w tym miesiącu proporcjonalnie od uprawomocnienia? Zważywszy, że będzie odwołanie, to do jakiego sądu mogę złożyć wniosek o kuratora podczas widzeń z dzieckiem?"

Odpowiedź prawnika: Prawomocność wyroku rozwodowego

Opisywany w pytaniu wyrok rozwodowy zawierający rozstrzygnięcie o kontaktach z dzieckiem nie jest prawomocny, skoro strona może się jeszcze od niego odwołać. Nie można więc jeszcze egzekwować nowych (tj. wg wyroku) kontaktów z dzieckiem). Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej albo sąd inaczej nie postanowi, zabezpieczenie udzielone na zabezpieczenie w innych wypadkach niż roszczenie pieniężne, upada po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, które podlegało zabezpieczeniu. Na wniosek obowiązanego sąd wydaje postanowienie stwierdzające upadek zabezpieczenia.

Z kolei wyrok w zakresie, w jakim dotyczy alimentów, jest natychmiast wykonalny. Rygor natychmiastowej wykonalności powinien wydać sąd z urzędu. Dotyczy to rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a co do rat płatnych przed wniesieniem powództwa za okres nie dłuższy niż za trzy miesiące. Alimenty będą wiec już za październik wymagane w kwocie oznaczonej w wyroku, lecz proporcjonalnie. Za okres do 26 października powinien Pan zapłacić alimenty wg postanowienia zabezpieczającego, a od tej daty – wg wyroku. Jeśli zapłacił Pan więcej już wcześniej (np. do 10. dnia każdego miesiąca), bo w postanowieniu o zabezpieczeniu sąd przyznał wyższą kwotę alimentów, to przyjmuje się, iż nie można żądać zwrotu tej nadpłaty z uwagi na zasady współżycia społecznego. Nie można jej także potracić z alimentów na następny miesiąc. Jeżeli apelacja od wyroku rozwodowego będzie dotyczyła także kontaktów z dzieckiem, to właściwy do złożenia wniosku o obecność kuratora będzie sąd rozwodowy. Jeśli jednak w tym zakresie wyrok się uprawomocni, wniosek należy złożyć do sądu opiekuńczego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika