Rozliczenie nakładów poczynionych przez małżonków

Pytanie:

"Małżeństwo mieszka w domu, którego właścicielami są teściowie. Podstawą jest umowa użyczenia. Budynek został zaadaptowany i wyremontowany za fundusze małżeństwa jeszcze przed zawarciem związku oraz w trakcie trwania związku. Jest to udokumentowane fakturami. W obecnej chwili małżonkowie są w trakcie rozwodu. Mają jedno dziecko. Jak będzie przeprowadzony podział majątku? Czy jednemu z małżonków, który w chwili trwania rozwodu nie mieszka w tym domu, przysługuje rekompensata z tego tytułu (ponosi dodatkowe koszty związane z wynajmem). Pragnę nadmienić, że małżonek ten został podstępem usunięty z mieszkania, w którym następnie zostały zmienione zamki. Jak będzie przeprowadzony podział majątku? "

Odpowiedź prawnika: Rozliczenie nakładów poczynionych przez małżonków

Zgodnie z przepisami dotyczącymi rozliczenia nakładów poczynionych przez użyczającego, to w tym zakresie stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. W związku z tym, jeśli remontując dom, działali Państwo zgodnie z wolą właściciela nieruchomości, mają Państwo prawo żądania zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi odsetkami. Rachunek stanowiący podstawę zwrotu wydatków i nakładów stanowić powinien udokumentowane zestawienie poniesionych wydatków i uzyskanych wpływów z niezbędnym uzasadnieniem celowości wydatków dla należytego w danych okolicznościach prowadzenia sprawy. Nakłady zwrócone małżonkom wejdą w skład majątku wspólnego. Co się zaś tyczy sposobu podziału tego majątku, to zgodnie z postanowieniami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. Fakt, że mąż nie zamieszkuje w domu stanowiącym przedmiot użyczenia nie ma znaczenia dla oceny wielkości jego udziału w majątku wspólnym, gdyż dla tej kwestii znaczenie ma tylko stopień przyczynienia się przez tego małżonka do powstania tego majątku. Przyczynienie się małżonków do powstania majątku wspólnego stanowią nie tylko ich działania prowadzące bezpośrednio do powiększenia substancji tego majątku, ale kształtuje je całokształt starań o założoną przez zawarcie małżeństwa rodzinę i zaspokojenie jej potrzeb. O stopniu tego przyczynienia się nie decyduje wyłącznie wysokość zarobków lub innych dochodów osiąganych przez małżonków, wykorzystanych na zaspokojenie potrzeb rodziny. Dla jego określenia ma znaczenie, czy posiadanymi zasobami małżonkowie gospodarują racjonalnie, a w szczególności, czy lekkomyślnie ich nie trwonią. W związku z powyższym nie jest możliwa jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie, gdyż sposób podziału majątku będzie zależał od konkretnego stanu faktycznego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika