Rozszerzenie wspólności majątkowej - intercyza

Pytanie:

"Mieszkam z narzeczoną w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym. Ja jestem członkiem spółdzielni, ona nie. Stoję przed momentem założenia księgi wieczystej (chyba na razie na zasadzie mieszkania spółdzielczego własnościowego). Mam zamiar wstąpić z narzeczoną w związek małżeński za około 1 rok. W owym mieszkaniu narzeczona zameldowana jest dwa lata. Co muszę zrobić (i czy jest taka możliwość), aby nabyła ona prawa do tej nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Rozszerzenie wspólności majątkowej - intercyza

Przede wszystkim należy podkreślić, iż od założenia księgi wieczystej nie jest uzależnione nabycie prawa w takim sensie jak opisane w pytaniu. Spółdzielcze własnościowe prawo już Pan posiada i stanowi ono składnik Pana majątku. Zatem wraz z zawarciem związku małżeńskiego, pomimo, iż z tą chwilą powstanie pomiędzy Państwem ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, mieszkanie nadal – co do zasady – stanowić będzie przedmiot Pana majątku osobistego. Jest oczywiście na to sposób, gdyż w celu rozszerzenia wspólności także na tę nieruchomość możecie Państwo zawrzeć intercyzę (która błędnie jest rozumiana potocznie tylko jako ustanowienie rozdzielności). Co do szczegółów prosimy o zapoznanie się z treścią artykułu Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika