Separacja - usunięcie żony z mieszkania

Pytanie:

"Ślub był 8 miesięcy temu. Nie mamy dzieci. Żona dobrze zarabia - 3300 na rękę. U notariusza podpisaliśmy rozdzielność majątkową. Mieszkanie należy do mnie. Oboje jesteśmy zameldowani w moim mieszkaniu. Składam pozew jednostronny o separację (żona chce rozwód ale nie chce podpisać zgodnego wniosku o separację). W jaki sposób usunąć żonę z mieszkania po orzeczeniu separacji? "

Odpowiedź prawnika: Separacja - usunięcie żony z mieszkania

Na wstępie należy zaznaczyć, że jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i to żądanie jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. Jeżeli jednak orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację. Wynika z tego, że w razie rozprawy w sprawie o separację żona może zgłosić żądanie rozwodu i sąd może pozytywnie ustosunkować się do tego żądania (jeżeli oczywiście spełnione będą przesłanki uzasadniające orzeczenie rozwodu).

Przypominamy, że zameldowanie nie tworzy żadnego prawa  do przebywania w lokalu, to bardziej stwierdzenie zamieszkania danej osoby w danym lokalu, wykorzystane w ramach stosunków administracyjnych. Prawo żony do zajmowania tego lokalu może wynikać zaś z innych przepisów.  Nawet jeśli jest Pan wyłącznym właścicielem tego mieszkania, co wynika ze stanu faktycznego, to żona ma prawo do przebywania w tym lokalu. Wynika ono z art. 28¹ kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Na podstawie tego przepisu żona może domagać się dopuszczenia do korzystania z tego lokalu. Sytuacja ta może ulec zmianie w razie rozwodu bądź orzeczenia przez sąd separacji (wtedy bowiem żona traci uprawnienie wynikające z art. 28¹).  

W razie rozwiązania małżeństwa przez rozwód, jego unieważnienia lub orzeczenia separacji, kwestia korzystania przez małżonka z mieszkania, do którego prawo przysługuje współmałżonkowi, a w którym małżonek nadal zamieszkuje, podlega rozwiązaniu przez sąd stosownie do  art. 58 § 2 zd. 1, art. 21 i 61 3 § 1. (za: Marek Sychowicz, „Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz", Warszawa 2006, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis). Ponieważ przy orzekaniu separacji stosuje się odpowiednio część przepisów dotyczących rozwiązania małżeństwa przez rozwód, w wyroku orzekającym separację sąd rozstrzyga o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez małżonków przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania po orzeczeniu separacji.

Należy więc w pozwie o orzeczenie separacji wnosić o nakazanie przez sąd opuszczenia przez małżonkę mieszkania (przytaczając argumenty jak w opisie sytuacji). Jeżeli jednak sąd rozstrzygnie, że przez czas separacji żona  ma prawo zajmować mieszkanie, niestety będzie się Pan musiał zastosować do orzeczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika