Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Sprzedaż majątku osobistego małżonka

Pytanie: Prawie 40 lat temu - moja mama będącą w tym czasie w związku małżeńskim otrzymała od swego ojca pieniądze na zakup działki i budowę domu z zastrzeżeniem, że ta darowizna jest tylko dla niej. Mama kupiła działkę akt notarialny mówi, że działka jest jej wyłączną własnością bo zakupiła ją z osobistych środków. Na działce powstał dom. Wszystkie decyzje, odbiory i pozwolenia zostały wypisywane wyłącznie na mamę jako jedynego właściciela, ale w domu mieszkaliśmy wszyscy (mama, tata, brat i ja). Została założona księga wieczysta na tą nieruchomość, gdzie wyraźnie jest napisane, że jedynym właścicielem jest moja mama, wymieniona z imienia i nazwiska. Nikt nie wniósł w ustawowym terminie żadnych pretensji, głównie chodzi o mojego tatę, który był bardzo zadowolony, że jedyną właścicielką jest mama (bo nie bardzo lubił się z jej tatą ). Ojciec nie żyje już 10 lat - a teraz mama chce sprzedać dom. Kolejny notariusz odmówił podpisania umowy ponieważ jak twierdzą powinna być to współwłasność i należałoby przeprowadzić postępowanie spadkowe (wszyscy widzieli akt notarialny i wypis z księgi wieczystej). Nic z tego nie rozumiem. Zawsze myślałam, że to co widnieje w księdze wieczystej jest to ważne w 100%. Jak mama może przeprowadzać postępowanie spadkowe po ojcu, który nigdzie nie figuruje, a może zapis własności w księdze wieczystej na jedno ze współmałżonków z góry zakłada, że właścicieli jest dwóch mąż i żona?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z prawem o notariacie notariusz odmówi dokonania czynności notarialnej sprzecznej z prawem. Osobę, której odmówiono dokonania czynności notarialnej, należy pouczyć o prawie i trybie zaskarżenia odmowy, a na jej pisemne żądanie doręczyć w terminie tygodnia uzasadnienie odmowy. Na odmowę dokonania czynności notarialnej osoba zainteresowana (mama) może wnieść, w terminie tygodnia, zażalenie do sądu wojewódzkiego (okręgowego) właściwego ze względu na siedzibę kancelarii notarialnej. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem notariusza, który jest obowiązany ustosunkować się do zażalenia w terminie tygodnia i wraz z zażaleniem przedstawić swoje stanowisko sądowi. Sąd rozpoznaje zażalenie na rozprawie, stosując przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Notariusz może, jeżeli uzna zażalenie za słuszne, dokonać czynności notarialnej; w tym przypadku nie nadaje zażaleniu dalszego biegu.

Wątpliwości notariusza co do zgodności z prawem aktu notarialnego być może wynikają z faktu, że mama przedstawia akt notarialny nabycia nieruchomości za jej osobiste środki. Otóż notariusz nie ma pewności, czy nieruchomość została zakupiona z mamy majątku osobistego. Notariusz tego nie bada. Jeśli zachodzą wątpliwości, odmawia podpisania aktu notarialnego. Przedstawienie tylko wypisu z KW byłoby wystarczające. Wskazać należy, że wątpliwości notariusza sprowadzają się do faktu, że jego zdaniem właścicielem nieruchomości mógł być mąż. W takim stanie rzeczy skoro ojciec zmarł, spadkobiercami po nim są dzieci i żona. Zatem w takim układzie mama nie mogłaby sama dysponować majątkiem w postaci nieruchomości.

W razie kolejnej odmowy po przedstawieniu wypisu z KW (bez aktu notarialnego), należy wnieść zażalenie do sądu okręgowego (za pośrednictwem notariusza) na odmowę sporządzenia aktu notarialnego. Można również zażądać uzasadnienia odmowy sporządzenia aktu.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Sprzedaż majątku osobistego małżonka

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane