Sprzedaż rzeczy w trakcie podziału majątku

Pytanie:

"Czy wniesienie do sądu sprawy o podział majątku dorobkowego przez żonę uniemożliwia mężowi sprzedaż udziałów w spółce nabytej w trakcie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej? Czy jeśli żona wyrazi zgodę na sprzedaż udziałów to sprzedaż może mieć miejsce niezależnie od trwania procesu o podział majątku?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż rzeczy w trakcie podziału majątku

Sprzedaż udziałów w spółce jest jak najbardziej dopuszczalna, jeżeli drugi małżonek wyrazi na to zgodę, bowiem jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd. W innym przypadku mogłoby to rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą małżonka, który dokonałby sprzedaży bez zgody drugiego. Co więcej czynność taka byłaby nieważna, jeżeli nie zostałaby potwierdzona przez drugiego małżonka. Jeżeli na podstawie czynności prawnej dokonanej przez jednego małżonka bez wymaganej zgody drugiego osoba trzecia nabyłaby prawo lub zostałaby zwolniona od obowiązku, stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie osób, które w dobrej wierze dokonały czynności prawnej z osobą nie uprawnioną do rozporządzania prawem. Gdy jeden z małżonków odmawiał zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym albo jeżeli porozumienie z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, drugi małżonek może zwrócić się do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności. Sąd udziela zezwolenia, jeżeli dokonania czynności wymaga dobro rodziny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika