Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Świadczenie opieki przez dzieci na rzecz matki

Pytanie: Siostry mojej żony kategorycznie odmawiają opieki nad chorą i niedołężną matką, która wymaga ciągłej całodobowej opieki - jest po wylewie. Oddanie jej do domu opieki pogorszyłoby stan jej zdrowia, ponieważ nie toleruje ona obcych sobie ludzi. Żona zmuszona jest sama opiekować się matką, co jest ponad jej siły ze względu na stan zdrowia psychicznego (była leczona psychicznie we wcześniejszych latach i do dziś pozostaje pod kontrolą lekarską) i fizycznego (jest wątłej budowy ciała). Ja nie mogę jej pomagać, bo teściowa się mnie krępuje, a w dodatku często wyjeżdżam w delegacje służbowe. Czy mogę zgłosić ten fakt do prokuratury o uchylaniu się od opieki przez córki nad chorą i niedołężną matką? Czy prokurator podejmie działania w celu zdyscyplinowania dzieci do świadczenia solidarnej opieki nad matką? W jaki sposób można je zmusić? Moje perswazje nie pomagają, a obawiam się, że żona może podupaść na zdrowiu. Czy mogę złożyć pozew do sądu o nałożenie obowiązku świadczenia solidarnie opieki przez wszystkie dzieci (czworo)? Czy mogę domagać się od nich zwrotu kosztów porady prawnej?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W art. 160 kodeksu karnego przewidziano przestępstwo kwalifikowane przez to, że na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo. Obejmuje on też zachowanie polegające na tym, że sprawca pozostawia osobę, względem której ma obowiązek troszczenia się, w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. Na gruncie omawianego przepisu chodzi wyłącznie o takie działania, które stwarzają konkretne, realne i natychmiastowe zagrożenie dla życia ofiary. Wykluczona jest natomiast możliwość objęcia nim takich przypadków, w których niebezpieczeństwo wprawdzie istnieje, ale jego realizacja zależy od ewentualnych dalszych działań sprawcy bądź innych osób. W konsekwencji bardzo trudne byłoby udowodnienie popełnienia przestępstwa przez siostry lub w ogóle niemożliwe. Prokurator nie ma takich uprawnień o jakich mowa w pytaniu (do przymuszenia do opieki).

Zgodnie z art. 140 kodeksu rodzinnego spełniający roszczenia alimentacyjne ma roszczenie regresowe w stosunku do zobowiązanych w tej samej kolejności - czyli Pańska żona ma roszczenie regresowe w stosunku do sióstr. Wysokość roszczenia regresowego podlega podwójnemu ograniczeniu: z jednej strony, limituje ją wartość świadczeń spełnionych na rzecz uprawnionego przez dochodzącego roszczenia regresowego, z drugiej strony natomiast granicę roszczenia regresowego określa zakres usprawiedliwionych i podlegających zaspokojeniu potrzeb uprawnionego.

Powstaje jednak pytanie jak zmusić siostry do takiej opieki. W zasadzie nie można ich przymusić do takiej opieki. Jeśli Pana żona nie jest w stanie opiekować się swoją matką, wtedy można ustanowić opiekunkę. Koszty opieki z tym związane pokrywać należy w pierwszej kolejności ze środków uzyskiwanych przez matkę. Gdyby jednak nie wystarczały do ich pokrycia zobowiązane są jej dzieci. Jeśli jedno z nich spełnia ten obowiązek, mimo że ciąży on na wszystkich dzieciach (trzy siostry), wtedy spełniający ma roszczenie regresowe w stosunku do pozostałych. Występujący z roszczeniem regresowym nie jest obowiązany wykazać, że świadczenie spełnił na skutek orzeczenia sądowego lub umowy. Wystarczy, jeżeli powoła się na sam fakt spełnienia świadczenia, które obciążało zobowiązanego do alimentacji. Warto wysłać list polecony z informacją, że w razie niepodjęcia opieki przez poszczególne siostry zostanie ustanowiona opieka w postaci opiekunki, gdyż Pana żona nie jest w stanie wykonywać opieki w postaci fizycznej oraz pouczeniem o wspólnym ponoszeniu kosztów opieki. Takie pismo będzie miało znaczenie dowodowe. Warto też postarać się o świadka na okoliczność wysłania tego konkretnego pisma. Natomiast, jeśli nie dojdzie do żadnego postępowania przed sądem, to brak podstaw do żądania zwrotu kosztów porady prawnej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Świadczenie opieki przez dzieci na rzecz matki

  • Basia 2011-12-27 00:20:02

    Re: Świadczenie opieki przez dzieci na rzecz matki

    A za co niby ja mam świadczyć opiekę nad matką jak ona całe życie miała mnie głęboko w dupie. Odpisała cały dorobek synulkowi to niech się nią opiekuje!


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 5
  • 1
  • 2
  • 5
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Nina

    ocena usługi:

    Nina Drugi raz korzystam z porady prawnej. I tym razem również opinia była rzetelna, zwięzła, wyczerpująca ze wskazaniem odpowiednich przepisów.Dziękuję i polecam.
  • Witold

    ocena usługi:

    Szybka odpowiedź prawnika, rzetelnie sporządzone pismo na dwie strony! Mój szef mocno się zdziwił... Sprawa dotyczyła umowy o zakazie podjęcia pracy po moim odejściu z firmy. Oczywiście szef blefował, dzięki e-prawnik.pl kłamstwo wyszło na jaw. Serdecznie polecam!!!
  • Jerzy

    ocena usługi:

    Opina wyczerpująca i spełnająca moje oczekiwania . Polecam innym potrzebującym opinię. Super
  • sylwek

    ocena usługi:

    W czasach oszustow hakerow internetowych dostac szybka rzetelna i jasna pomoc prawna to dla mnie powrot wiary w ludzi i lepsze jutro.pozdrowki
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    dzięki, liczyłam na bardziej krytyczne spojrzenie na ZUS instytucję nazywaną ,, - państwo w państwie\\\" - co się potwierdza. przyjmuje jednak do wiadomosci Państwa prawną interpretację.pozdrawiam
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię, polecam wszystkim. Irena
  • Jacek

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony odpowiedż szybka i konkretna. Jacek.
  • Maria

    ocena usługi:

  • Urszula

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z opinii prawnej,którą otrzymałam.Informacje zawarte w niej uświadomiły mi moje prawa co do których nie byłam pewna.Wyjaśnienia mogą w przyszłości się bardzo przydać,chociaż wolałabym nie korzystać z sądu. Jeżeli zajdzie potrzeba znowu skorzystam z usługi prawnej,która jest profesjonalna.Dziękuję i pozdrawiam.Urszula
  • Marta

    ocena usługi:

  • Jerzy

    ocena usługi:

    Na zadane pytania oraz dodatkowe związane z interesującymi mnie zagadnieniami otrzymałem wyczerpującą i solidną odpowiedź. Polecam Jerzy.
  • Eugeniusz

    ocena usługi:

    Szybka i szczegółowa opinia prawna. Jestem zadowolony i polecam innym. Eugeniusz
  • Eugeniusz

    ocena usługi:

    Szybka i szczegółowa opinia prawna. Jestem zadowolony i polecam innym. Eugeniusz
  • Barbara

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalna i rzeczowa opinia jestem zadowolona .Dziekuje bardzo
  • Hanna

    ocena usługi:

  • Sławomir

    ocena usługi:

    Ocena wyczerpująca i całkowicie zrozumiała. Sławek Nowakowski
  • Rafał

    ocena usługi:

    Doskonałe porady. W nowym roku skorzystam ponownie z porad w sprawie prawa. Jesteście profesjonalistami. Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane