Uiszczenie różnicy zasądzonych alimentów

Pytanie:

"Zgodnie z wyrokiem sądowym z czerwca br. zostałem zobowiązany do wypłaty podwyższonych alimentów na córkę od września ubiegłego roku (wtedy była żona złożyła pozew). W ubiegłym roku płaciłem regularnie alimenty w kwocie wyższej o 11% aniżeli powinienem (mam na to pokwitowania). Czy obecnie w ramach rozliczenia (dopłaty) rożnicy pomiędzy nowo zasądzoną kwotą a poprzednią mogę uwzględnić te dokonywane przeze mnie nadpłaty licząc od września do grudnia ubiegłego roku? "

Odpowiedź prawnika: Uiszczenie różnicy zasądzonych alimentów

W związku z sądowym podwyższeniem alimentów od września ubiegłego roku będzie Pan zobowiązany do uiszczenia różnicy pomiędzy kwotą alimentów faktycznie, rzeczywiście płaconych przed dokonaniem podwyższenia a kwotą alimentów ustalonych w orzeczeniu o ich podwyższeniu. W związku z tym w ramach rozliczenia (dopłaty) różnicy będzie Pan mógł uwzględnić dokonywane przez Pana nadpłaty alimentów ponad wcześniej ustaloną kwotę. W tym przypadku różnica będzie bowiem liczona nie od wysokości alimentów ustalonych wcześniejszym wyrokiem sądowym, ale od wysokości alimentów rzeczywiście przez Pana uiszczonych. Kwotę faktycznie wpłacanych przez Pana alimentów będzie jednak Pan musiał w jakikolwiek sposób udowodnić np. przedstawiając przelewy bankowe, pokwitowania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika