Nieważność umowy o podział majątku

Pytanie:

"Małżeństwo zawiera umowę o rozdzielności majątkowej, a następnie umowę w formie aktu notarialnego o podziale majątku. Przedmiotem podziału są dwa mieszkania różnej wielkości, ale wycenione przez małżonków, co jest zapisane w akcie na taką samą wartość. Każde z małżonków skutkiem podziału otrzymuje jedno z mieszkań. Jest również w akcie notarialnym deklaracja małżonków o nie występowaniu z roszczeniami na przyszłość. Po pewnym czasie małżonek, któremu przypadło mniejsze mieszkanie chce doprowadzić do sądowego unieważnienia umowy o podziale majątku i przeprowadzeniu ponownego podziału majątku na drodze sądowej. Czy możliwe jest skuteczne unieważnienie umowy w takiej sytuacji? Jak to przeprowadzić i jakie są koszty sądowe?"

Odpowiedź prawnika: Nieważność umowy o podział majątku

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku wspólnego małżeńskiego w formie umowy między małżonkami, bądź podziału tego może dokonać sąd. Zawarcie umowy między małżonkami nie wyłącza możliwości unieważnienia tej umowy i przeprowadzenia sądowego podziału majątku. W tym celu należy najpierw wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie nieważności tej umowy. Nieważność umowy może uzasadniać niedopełnienie warunków formalnych. Umowa o podział majątku obejmującego swoim zakresem nieruchomości powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, co w przedstawionym stanie faktycznym zostało zachowane.

Ponadto małżonkowie nie muszą dokonywać podziału majątku wspólnego w częściach równych. Dokonując podziału majątku wspólnego w nierównych udziałach w przedmiotach wchodzących w skład majątku małżeńskiego, małżonkowie mogą w ten sposób pośrednio ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym

O tym, czy umowa jest nieważna zdecyduje sąd w wydanym wyroku. Jeżeli sąd w wyroku uzna, że umowa jest ważna, małżonkowie nie będą mogli żądać dokonania sądowego podziału majątku wspólnego.

Informacje na temat trybu przeprowadzenia podziału majątku wspólnego małżonków oraz jego kosztów znajdują się w artykule: Sądowy podział majątku wspólnego małżonków - uwagi ogólne


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika