Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Umowa pomiędzy małżonkami a alimenty na dziecko

Pytanie: Mam pytanie w sprawie alimentów na dziecko jakie płaci ojciec po rozwodzie z żoną. Załóżmy, że sąd w wyniku procesu rozwodowego orzeka, że ojciec ma płacić alimenty w określonej wysokości na dziecko. Ojciec uznaje, że kwota alimentów jest dla niego za wysoka, udaje mu się po pewnym czasie przekonać o tym matkę dziecka; matka godzi się na niższą kwotę i przez jakiś czas ojciec daje matce na dziecko mniej pieniędzy. Czy takie postępowanie jest dozwolone (sąd orzekając o wysokości alimentów miał na względzie dobro dziecka, nie matki)? Czy jeżeli matka zmieni zdanie to może domagać się różnicy w kwocie pomiędzy dotychczas otrzymanymi pieniędzmi, a kwotą wynikającą z alimentów ustanowionych przez sąd? Czy sąd zawsze w procesie rozwodowym orzeka o alimentach na rzecz dziecka, nawet jeżeli rodzice chcieliby, aby ta sprawa pozostała między nimi (dogadują się w tej sprawie)? Co w sytuacji, jeżeli ojciec traci pracę i nie ma środków na płacenie alimentów, a ma np. samochód (czy samochód w takim przypadku zostaje przejęty przez komornika i zlicytowany)? Czy ojciec płacący alimenty na rzecz dziecka musi uzyskać zgodę matki dziecka na wyjazd za granicę? Załóżmy, że ojciec zarabia ok. 1000-1200 zł miesięcznie. Ile będą wynosiły miesięczne alimenty?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Na podstawie art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd w wyroku rozwodowym ma zawsze obowiązek rozstrzygania o obowiązku alimentacyjnym. Sąd rozstrzyga te kwestie z urzędu, a nie na wniosek strony, więc nie jest możliwe ustalenie obowiązków alimentacyjnych jednego z rodziców względem małoletniego dziecka na podstawie umowy pomiędzy rozwodzącymi się małżonkami. Jeżeli kwota uiszczana z tytułu obowiązku alimentacyjnego stała się zbyt wysoka po wydaniu wyroku ustalającego ten obowiązek, na skutek zmiany stosunków, wówczas można żądać zmiany orzeczenia dotyczącego tego obowiązku. Należy tego dokonać w formie pozwu o obniżenie alimentów. Kwota świadczeń alimentacyjnych powinna być uiszczana w pełnej wysokości ustalonej przez sąd. Nie jest możliwe modyfikowanie tego obowiązku przez nieformalne umowy rodziców dziecka, gdyż godziłoby to w jego dobro. W sytuacji gdyby rodzic obciążony obowiązkiem alimentacyjnym stracił pracę i nie wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego możliwe jest zajęcie przez komornika przedmiotów należących do niego w celu zabezpieczenia roszczeń o świadczenia alimentacyjne. Prawo nie formułuje takiego obowiązku, aby rodzic płacący alimenty na rzecz dziecka musiał uzyskać zgodę drugiego rodzica na wyjazd za granicę. Art. 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Nie jest więc możliwe ustalenie w jakiej wysokości zobowiązany będzie musiał uiszczać świadczenia alimentacyjne, gdyż to należy do oceny sądu rozstrzygającego tą kwestię.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Umowa pomiędzy małżonkami a alimenty na dziecko

  • WJ 2011-02-27 01:13:44

    Re: Umowa pomiędzy małżonkami a alimenty na dziecko

    1. Czy matka dziecka 4 latka chcąca uzyskać paszport dla niego w każdym przypadku go uzyska? Mam na myśli sytuację gdy ojciec dziecka się na to nie zgadza ponieważ straciłby jakąkolwiek kontrolę nad tym czy dziecku nie dzieje się krzywda poza granicami kraju. 2. Czy po wywiezieniu dziecka przez matke za granice kraju i zerwaniu poprzez to kontaktu dziecka z ojcem ustaje obowiązek alimentacyjny? Jeżeli tak to na jakich warunkach?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
  • zofia-ewa

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  • Sylwka

    ocena usługi:

    Profesjonalna, zrozumiała opinia
  • Magdalena

    ocena usługi:

    Godne polecenia.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • HONKI

    ocena usługi:

    Usługa znakomita.
  • Arkadiusz

    ocena usługi:

    Jak zawsze PROFESJONALNIE !
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Robert

    ocena usługi:

  • Mariusz Wierzchowski

    ocena usługi:

    Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Kazimiera

    ocena usługi:

    bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
  • Adam Skorupski

    ocena usługi:

    Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane