Umowne ustalenie alimentów

Pytanie:

"Jesteśmy z żoną w trakcie rozwodu, postanowiliśmy jednak się dogadać w sposobie podzielenia majątku i wysokości alimentów na dzieci, które miałbym płacić. Podział jest nierówny na moją niekorzyść, żona chce zostawić mi niewiele w zamian za niskie alimenty. Chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli ustalimy notarialnie kwotę alimentów np. 50 zł na dziecko, to czy żona będzie miała później prawo ich podwyższenia na np. 500 zł (jeżeli jej potrzeby a moje możliwości się nie zmienią za wiele) i czy możliwe jest to, że jeżeli zrezygnuje z dochodzenia alimentów wstecznych to nie będzie mogła się ich domagać później, a jeżeli tak to w jakiej wysokości? "

Odpowiedź prawnika: Umowne ustalenie alimentów

W wyroku orzekającym rozwód sąd ma obowiązek rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzec, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Z przedstawionego pytania wynika, że małżonkowie chcą rozstrzygnąć o alimentach dla dzieci jednocześnie z podziałem majątku wspólnego, który to podział ma nastąpić w drodze umowy. Jednakże wobec brzmienia przepisu zacytowanego w pierwszym zdaniu wynika, że kwestia ta będzie rozstrzygnięta już wcześniej, bo w wyroku rozwodowym. A przed orzeczeniem rozwodu, w czasie trwania wspólności ustawowej, żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Dodatkowo, zgodnie z artykułem 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego żądanie zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej alimentów jest dopuszczalne tylko w razie zmiany stosunków i realizowane jest w drodze powództwa cywilnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika