Tymczasowe postanowienie dotyczące dzieci

Pytanie:

"Jeżeli sąd wydał tymczasowe postanowienie (na czas trwania sprawy rozwodowej), że moje spotkania z dzieckiem mają się odbywać w obecności żony i nie określił miejsc tych spotkań, to czy takie postanowienie jest jednocześnie zakazem widywania dziecka w inne dni i bez obecności żony? Ponieważ nie jest określone miejsce, a żona uniemożliwia mi te spotkania - gdyż kiedy przyjeżdżam do niej (wyprowadziła się do swojej mamy) chce, żebym wszedł do mieszkania teściowej - ja natomiast nigdy tam nie wejdę, gdyż teściowa pała do mnie nienawiścią i obawiam się awantury lub jakiejś prowokacji. W związku z tym żona twierdzi , że ja nie chcę widzieć dziecka. Czy takie postawienie mi zarzutu może być brane przez sąd pod uwagę? Ja proponuję spotkania w mieszkaniu, gdzie przez wiele lat razem mieszkaliśmy i w dni kiedy powinienem widzieć dziecko - żona uniemożliwia spotkania, gdyż nie przyjeżdża z dzieckiem do mnie (a zgodnie z postanowieniem sądu ma tych kontaktów nie utrudniać)."

Odpowiedź prawnika: Tymczasowe postanowienie dotyczące dzieci

Tymczasowe postanowienie wydane przez sąd dotyczy sposobu roztoczenia opieki nad dzieckiem przez okres sprawy rozwodowej. Opieka nad dzieckiem powinna być sprawowana dokładnie w sposób określony przez sąd. W związku z tym spotkania muszą odbywać się w obecności żony i w dniach określonych przez sąd. Jeżeli sąd nie określił dokładnie miejsca spotkań, to z faktu, że konieczna jest obecność żony wynika, że miejsce spotkań jest zależne od matki dziecka. Naszym zdaniem nie można uznać za uniemożliwianie spotkań sytuacji, w której wejście do mieszkania, w którym przebywa dziecko zależy od decyzji ojca. Zakaz utrudniania kontaktów nie oznacza nakazu odwiedzin matki i dziecka u ojca. Obowiązek taki musiałby bezpośrednio wynikać z treści postanowienia sądu. W ostatecznym orzeczeniu rozwodowym w części dotyczącej władzy rodzicielskiej sąd może wziąć pod uwagę to, czy ojciec spotykał się z dzieckiem, jak te spotkania przebiegały i czy sposób opieki nad dzieckiem określony w tymczasowym postanowieniu się sprawdził.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika