Pieniądze zgromadzone na koncie-podział majątku

Pytanie:

"Jestem od 11 lat żonaty, mamy dziecko ale żona wyprowadziła się 8 miesięcy temu. Nie mamy wspólnego mieszkania, tylko samochód i konto, którego właścicielem jestem ja a żona nie jest do niego upoważniona. Mam na koncie trochę oszczędności i chciałbym te pieniądze wypłacić z konta i zlikwidować je. Czy jeśli dojdzie do sprawy rozwodowej i podziału majątku to żona będzie miała prawo do tych pieniędzy skoro już ich nie będzie na koncie a ja je wydam? Czy Sąd może sprawdzić czy kiedyś miałem oszczędności i w jakiej wysokości?"

Odpowiedź prawnika: Pieniądze zgromadzone na koncie-podział majątku

Dorobkiem małżonków są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania związku małżeńskiego. Należą do nich między innymi wynagrodzenia małżonków i ich oszczędności. Fakt, iż rachunek bankowy założony został przez jednego z małżonków w trakcie trwania związku małżeńskiego i figuruje tylko na niego, nie zmienia charakteru gromadzonych na nim oszczędności. Należą one w równych częściach do obu współmałżonków. Podział majątku wspólnego obejmuje tylko te przedmioty majątkowe, które w chwili ustania wspólności ustawowej istniały. Nie uwzględnia się więc tych przedmiotów, które wprawdzie były objęte wspólnością, ale zostały zbyte lub zużyte w sposób odpowiadający prawu (np. pieniądze przekazał na remont wspólnego mieszkania). Jednakże w odmiennej sytuacji, gdy jeden z małżonków zużył lub roztrwonił wspomniane przedmioty, w tym pieniądze sprzecznie z powyższymi zasadami, wówczas przy podziale majątku wspólnego drugi z małżonków może żądać zliczenia powyższych przedmiotów do majątku wspólnego i żądać przypadającej mu części. Wierzytelności przypadające małżonkom z tytułu wkładów oszczędnościowych należy zatem zaliczyć do majątku wspólnego z uwzględnieniem powyższych uwag. Sąd ma prawo dokonywać ustaleń mających na celu ustalenie przedmiotów należących do majątku wspólnego małżonków, lecz w dużej mierze uzależnione jest od inicjatywy samych zainteresowanych, czyli małżonków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Elżbieta 2019-09-25 08:59:29

    Jezeli roztwonił (zużył na cele nie służące dobru rodziny )to zgodnie z artykułem może Pani wnosić o uznaie ich jako wchodzące do majątku wspólnego, natomiast gdy wydał je na dobro rodziny lub uzasadnione swoje potrzeby (leczenie, wypoczynek itp) nie podlegają podziałowi.

  • Paulina 2016-09-15 08:00:54

    Czyli jezeli maz majac pieniadze na koncie wyplaci je przed rozwodem i powie ze je roztwonil to nie nalezy mi sie nic????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika