Przedsiębiorstwo małżonka a wspólność majątkowa

Pytanie:

"Żona jest samodzielnym jednoosobowym przedsiębiorcą, ma swoją firmę. Mąż też jest jednoosobowym samodzielnym przedsiębiorcą, ma (inną niż żony) swoją firmę. Obydwie firmy prowadzone są w tym samym domu (nieruchomości) będącym własnością obojga we wspólności ustawowej. Czy stanowią te przedsiębiorstwa majątek wspólny, który wchodzi do masy upadłości w razie ogłoszenia upadłości jednego z małżonków?"

Odpowiedź prawnika: Przedsiębiorstwo małżonka a wspólność majątkowa

W razie ogłoszenia upadłości jednego z małżonków wspólność ustawowa między małżonkami ustaje z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości, a majątek wspólny wchodzi do masy upadłości.  
Ustalenie, czy składniki przedsiębiorstwa wchodzą w skład majątku wspólnego, czy też majątku osobistego małżonka odbywa się na zasadach ogólnych, wskazanych w kro, a zatem decydujące znaczenie ma tutaj kwestia pochodzenia środków pieniężnych, za które te składniki zostały zakupione.  Przykładowo, jeżeli jedno z przedsiębiorstw zostało założone za środki pochodzące z darowizny, czy też za środki posiadane przed zawarciem małżeństwa, to te skłądniki wejdą do majątku osobistego małżonka, jednakże już przedmioty zakupione za dochody uzyskiwane z tego przedsiębiorstwa wejdą do majątku wspólnego. Natomiast, przykładowo, jeżeli działalność została założona w trakcie małżeństwa, za środki pochodzące z majątku wspólnego, to składniki przedsiębiorstwa nabyte za te środki wejdą w skład majątku wspólnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika