Uznanie ojcostwa przez ojczyma

Pytanie:

"Jestem ojcem dziecka poza małżeńskiego, nie uznałem dziecka. Po urodzeniu w 2000 roku nosiło nazwisko matki, następnie matka dziecka w 2004 roku wyszła za mąż i jej mąż uznał moje dziecko i dał mu swoje nazwisko. Obecnie są w związku małżeńskim, ale matka dziecka chce, aby dziecko nosiło moje nazwisko oraz abym współuczestniczył w wychowywaniu naszego syna ponieważ ojczym w ogóle nie zajmuje się moim synem. Czy jest możliwość obecnie uznania dziecka przeze mnie jako ojca biologicznego i nadanie mu mojego nazwiska oraz przejęcia w części władzy rodzicielskiej? Jeżeli tak, jaka jest procedura w tej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Uznanie ojcostwa przez ojczyma

W zaistniałej sytuacji jedyną instytucją prawną, na mocy której można unicestwić skutki prawne uznania Pana dziecka przez obcego mężczyznę jest instytucja powództwa o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka. Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rygorystycznie i wyczerpująco zakreślają krąg podmiotów, które mogą z takim powództwem wystąpić. Są to: mężczyzna który uznał ojcostwo, matka dziecka, samo dziecko po osiągnięciu pełnoletniości oraz prokurator. Możliwość wytoczenia takiego powództwa nie przysługuje z kolei biologicznemu ojcu dziecka.

W opisanej sytuacji prawnej nie będzie możliwe wytoczenie powództwa przez mężczyznę, który uznał ojcostwo ze względu na termin do wytoczenia powództwa, który wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Przepis ten stosuje się odpowiednio do matki dziecka, która potwierdziła ojcostwo.

Zatem w zaistniałej sytuacji pozostaje Panu zwrócenie się do prokuratora, który może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa, bez względu na termin, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika