Zażalenie na postanowienie sądu o zabezpieczeniu

Pytanie:

"Do lutego 2007 r. mieszkałem wraz z żoną i kilkumiesięczną córeczką w K. W lutym 2007 r. żona wyjechała z córeczką do swoich rodziców w O. (miał to być 2-tygodniowy pobyt podczas ferii zimowych). Po tym czasie żona oświadczyła mi w rozmowie telefonicznej, że zostaje na razie u swoich rodziców. Nie wyraziłem na to zgody i pojechałem do O. po żonę i córeczkę. Tam zostałem przez matkę żony zwyzywany słowami uważanymi powszechnie za obelżywe. Nadmienię, że nie jestem alkoholikiem, narkomanem ani bandytą, nie znęcałem sie nad żoną i córeczką ani psychicznie ani fizycznie, nie dopuściłem się też zdrady wobec żony. Udało mi się przekonać żonę do powrotu do K., lecz po tygodniu ponownie bez mojej zgody wyjechała do O. Pomimo wielu późniejszych deklaracji aż do teraz nie wróciła z córeczką do mnie. W tym czasie kilkadziesiąt razy odwiedzałem O., aby zobaczyć się z córeczką i żoną. 6 sierpnia 2007 r. żona bez mojej wiedzy i zgody wymeldowała córeczkę z K. i zameldowała w O. u swoich rodziców. Zaznaczam, że wielokrotnie prosiłem żonę o ponowne wspólne zamieszkanie, bo chcę wychowywać córeczkę i łożyć na jej utrzymanie i dbać jednocześnie o jej prawidłowy rozwój. Obecnie do tamtejszego Sądu Rejonowego-Wydział Rodzinny żona wniosła pozew o alimenty (jesteśmy jeszcze nadal małżeństwem i nie mamy rozwodu). Na pierwszej rozprawie przewodnicząca była bardzo stronnicza: nie dopuszczała mnie do głosu, groziła grzywnami itp. Przewodnicząca nie pozwoliła mi złożyć wniosku o zmianę właściwości sądu (art. 43 kpc) a pierwsza rozprawa zakończyła się postanowieniem o zabezpieczeniu pozwu alimentacyjnego w kwocie 250 zł. Chcę złożyć zażalenie na to postanowienie. Czy będę musiał ponieść dodatkowe opłaty z tego tytułu i ewentualnie czy mogę wystąpić o zwolnienie mnie z tej opłaty? Biorąc pod uwagę fakt, że kasa sądu nie chciała mi zwrócić kosztów dojazdu na rozprawę do O., chcę koniecznie ponowić mój wniosek o zmianę właściwości sądu (art. 43 kpc). Jak tego dokonać?"

Odpowiedź prawnika: Zażalenie na postanowienie sądu o zabezpieczeniu

Sąd wydał postanowienie w kwestii zabezpieczenia przyszłych świadczeń alimentacyjnych w toczącym się postępowaniu o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka. Na postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia świadczeń alimentacyjnych przysługuje zażalenie. Zażalenie należy wnieść do sądu, który wydał postanowienie w terminie tygodniowym od doręczenia postanowienia, a gdy strona nie zażądała w terminie przepisanym doręczenia postanowienia zapadłego na rozprawie - od ogłoszenia postanowienia.

Zażalenie na postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia roszczenia majątkowego podlega opłacie w wysokości stałej w kwocie 30 zł (art. 19 ust. 3, 20 ust. 1 i 69 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398 ze zm.).

Strona może wnosić o zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części. Wniosek ten strona musi odpowiednio umotywować. W tym celu strona powinna złożyć taki wniosek łącznie z pismem, od którego należna jest opłata. Więcej informacji na temat zwolnienia od kosztów sądowych znajduje się w artykule zamieszczonym na stronach naszego serwisu: Jak ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych

W sprawach o roszczenia alimentacyjne, zgodnie z art. 32 kpc, mamy do czynienia z właściwością przemienną. Powództwo można wnieść albo według właściwości ogólnej (miejsce zamieszkania pozwanego), albo według właściwości miejsca zamieszkania uprawnionego. Wybór sądu, przed którym będzie toczyło się postępowanie należy do powoda. Skoro powód (Pańska córka reprezentowana przez Pańską małżonkę, złożyła pozew według właściwości uprawnionego, sprawa toczy się według właściwości przemiennej i druga strona nie może wnosić o zmianę właściwości sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika