Wspólne utrzymanie domu przed i po rozwodzie

Pytanie:

"Jestem po rozwodzie (wyrok w trakcie uprawomocnienia). W jaki sposób zmusić drugą stronę do partycypacji w kosztach eksploatacji domu. Mam na myśli regulowanie po 50 % każda ze stron za zużyte media ( gaz, prąd, woda itp ). Jedna ze stron notorycznie nie chce uczestniczyć w tych kosztach . W jaki sposób i na jaki przepis można się powołać aby skierować sprawę do sądu przeciwko drugiej stronie . Podziału majątku jeszcze nie było. Nie chcę celowo wyłączać dopływu mediów, aby nie być pozwanym, że utrudniam wspólne zamieszkiwanie."

Odpowiedź prawnika: Wspólne utrzymanie domu przed i po rozwodzie

Do momentu uprawomocnienia się wyroku, małżonkowie są małżeństwem i pozostają we wspólności ustawowej (chyba, że wspólność ta ustała wcześniej lub małżonkowie ustanowili umowny ustrój majątkowy).

Koszty poniesione przez jednego z małżonków do tego momentu mogą być ewentualnie brane pod uwagę przy dokonywaniu podziału majątku. W szczególności, z ważnych powodów, jeden z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku - taka sytuacja może mieć miejsce, gdy tylko Pan ponosił koszty, a żona nie zajmowała sie dziećmi, ani w żaden inny sposób nie przyczyniała sie do zaspakajania potrzeb rodziny. W przeciwnym wypadku nie można domagać się zwrotu kosztów, gdyż obydwoje małżonkowie są obowiązani, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Natomiast od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Zgodnie z tymi przepisami, pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku. Współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną w stosunku do wielkości udziałów. Zatem żona powinna ponosić koszty związane z nieruchomością w stosunku przypadającym do jej udziałów.  W tej sytuacji należy złożyć pozew do sądu o zwrot wydatków (poniesionych od momentu uprawomocnienia się orzeczenia) na rzecz wspólną.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jacek 2022-01-02 14:14:48

    Jestem ponad dwa lata po prawomocnym wyroku rozwodowym,moja była została w domu,jednak nie ponosi żadnych kosztów związanych z utrzymaniem domu,mało tego nie ogranicza się z niczym(1200 mies.prąd ,woda600,scieki700 itd)+hipoteka,w sądzie podczas podziału majątku wszystko kwestionuje,ostatnio złożyłem wypowiedzenie na energie i czekam na efekty.

  • Iwona Michalewitz 2019-05-01 21:55:22

    Jest to nierozwiązany problem prawny. Reguluje opłaty zawsz osoba bardziej odpowiedzialna ,lub ta ,która zawierała umowy. Prawo chroni krętacza i przestępcę. Aktualnie tego doświadczam. Przeważnie zawsze jest to kobieta i częstokroć z dziećmi. Najwyższy czas na zmiany prawne. To wstyd ,że tak działa nasze polskie prawo.

  • katarzyna przybyl 2018-03-26 16:54:22

    dom zamieszkuje zona z dziećmi a mąż nie .Jednak jest to wsółwłasność majatkowa kto ma ponosić koszty typu gaz woda swiatło.( mąż ma zakaz zblizanaia sie dodbyłejzony i dlatego nie mieszka w nim.)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika