Wydanie paszportu rodzicom dziecka

Pytanie:

"Mam dziecko z kobietą, ale nie żyjemy razem i dziecko nosi moje nazwisko. Zgodziłem się na paszport dziecka i złożyliśmy wniosek o paszport dla dziecka; kartkę do odebrania dostała matka i teraz chciałem odebrać sam paszport, ponieważ matka chce wyjechać na stałe za granicę. Nie mogłem odebrać, ponieważ nie mam kartki lub dowodu, a zgubiłem dowód, wylegitymowałem się paszportem, ale powiedziano mi w biurze, że nie wydadzą na paszport mi paszportu dziecka tylko na mój dowód lub kartkę mimo, że paszport leży u nich w szafie. Czy tak może być, że nie mogę otrzymać dziecka paszportu bez tego dowodu oraz w jaki sposób zablokować możliwość wyjazdu dziecka, co muszę zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Wydanie paszportu rodzicom dziecka

Zgodnie z art. 15  ustawy o dokumentach paszportowych złożenie wniosku o wydanie dokumentu paszportowego oraz odbiór dokumentu paszportowego następuje osobiście. Odbioru dokumentu paszportowego dla małoletniego może dokonać jeden z rodziców lub opiekunów. Małoletni lub osoba ubezwłasnowolniona, którzy ukończyli 13 lat, odbierają ten dokument osobiście, w obecności przynajmniej jednego z rodziców lub opiekunów. 

Przepisy ustawy nie wymagają, by rodzic, który chce odebrać paszport, legitymował się określonym dokumentem. Być może powzięto wątpliwości co do tego czy jest Pan ojcem dziecka. Jak się wydaje odpis aktu urodzenia wraz z dokumentem potwierdzającym Pana tożsamość powinien te wątpliwości rozwiać.

Wyjazd dziecka za granicę jest istotną sprawą dziecka, w której rodzice (zakładamy, iż uznał Pan dziecko i ma Pan w związku z tym władzę rodzicielską) powinni wspólnie podjąć decyzję. Matka dziecko powinna więc uzyskać Pana zgodę. W razie sporu może Pan skierować wniosek o jego rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego.  Można też rozważyć złożenie wniosku (wraz z wnioskiem o zabezpieczenie) od razu, jeśli podejrzewa Pan, że matka dziecka wyjedzie z nim bez Pana zgody.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika