Wysokość alimentów z emerytury

Pytanie:

"Wysokość emerytury męża brutto wynosi ponad 3 tys. zł. Ponadto otrzymuje jeszcze 3 tony węgla z byłego zakładu. Z przepisów ZUS o emeryturach wynika, że można z nich pobierać, na egzekucję alimentów, 60% z brutta uposażenia. Czy sąd ma jakieś inne przepisy? Jak można zawnioskować o przydzielenie po jednej tonie węgla na każde z dzieci, zwłaszcza że do wysokości alimentów nie zostały wliczone koszty partycypacji dzieci w opłatach za prąd, opał, wodę itp.?"

Odpowiedź prawnika: Wysokość alimentów z emerytury

W myśl artykułu 140 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, potrącenia alimentacyjne mogą wynosić do wysokości 60% świadczenia. Przepisy tej ustawy są oczywiście obowiązujące dla Sądów.

Wysokość świadczeń należnych uprawnionej osobie zależy od jej usprawiedliwionych potrzeb, a także od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji (316 k.p.c.). Potrzeby osoby, która chce otrzymać alimenty to nie tylko to, co niezbędne do życia, czyli podstawowe środki, ale także te środki, które pozwolą jej na funkcjonowanie w środowisku, w którym żyje (np. studenckim). Możliwości zobowiązanego muszą być większe ponad to, czego potrzebuje on do utrzymania siebie i swojej rodziny. Wysokość alimentów zależy zatem od porównania sytuacji obu osób - uprawnionej i zobowiązanej.

Jak wnioskujemy z przedstawionego stanu faktycznego, alimenty są zasądzone na chwilę obecną. Jeżeli alimenty te są niewystarczające, domagać można się zwiększenia zasądzonych świadczeń, kiedy np. zmieniły się potrzeby uprawnionego, czy też możliwości płatnicze zobowiązanego. Wniosek o podwyższenie alimentów ma zawierać dokładne (niekoniecznie drobiazgowe) wskazanie okoliczności, które mogą mieć znaczenie w sprawie. W razie gdy jakaś okoliczność wymaga szeregu wyjaśnień, można wskazać że nastąpią one jeśli Sąd tak zarządzi. Możliwość wystąpienia o podwyższenie alimentów wypływa z faktu, iż w doktrynie prawa rodzinnego przyjmuje się, iż uprawniony ma prawo do życia w podobnym standardzie jak zobowiązany.

To do obowiązków komornika należy ustalenie zarobków i stanu majątkowego dłużnika, by na tej podstawie sąd ustalił sposób przeprowadzenia egzekucji (art. 1086 k.p.c.). Jeżeli we wniosku o wszczęcie egzekucji nie był określony sposób jej przeprowadzenia, sąd bierze pod uwagę wszystkie dopuszczalne sposoby z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika