Wyznaczenie i odroczenie rozprawy

Pytanie:

"W sądzie odbędzie się w najbliższy poniedziałek (14.04.2008) rozprawa o zniesienie wspólności majątkowej. Z uwagi na moją pracę zawodową skierowałem do sądu wniosek z prośbą o wyznaczanie każdorazowych terminów rozpraw na piątek, bo wtedy mam najdogodniejszy termin do tego, aby stawić się na rozprawie. Jednak sąd jak widać nie uwzględnił mojego wniosku. Na rozprawie w poniedziałek na pewno się nie stawię, ponieważ nie chcę robić sobie problemów w firmie. Czy mogę skierować wniosek o odroczenie rozprawy do piątku (18.04) lub czy istnieje jakaś inna droga prawna, aby ta rozprawa odbyła się jednak w jakiś piątek? Co mi grozi, jeśli się nie stawię na w/w rozprawie w poniedziałek? "

Odpowiedź prawnika: Wyznaczenie i odroczenie rozprawy

Jak wynika z opisu sytuacji został wszczęty proces o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej na podstawie art. 52 kro. Zgodnie z art. 156 k.p.c. sąd może odroczyć rozprawę (nawet na zgodny wniosek stron) tylko z ważnych przyczyn. Powszechnie przyjęte rozumienie tego terminu wskazuje, że wykonywanie obowiązków pracowniczych przez strony nie może być co do zasady uznane za „ważny powód" w rozumieniu art. 156 k.p.c. (w orzecznictwie wskazuje się np. na chorobę sędziego, przerwę w komunikacji, klęskę żywiołową). Odroczenie rozprawy ponadto następuje, gdy sąd stwierdzi nieprawidłowość w doręczeniu wezwania albo jeżeli nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć. Inną przyczyną jest choroba uniemożliwiająca stawienie się na rozprawę potwierdzona zaświadczeniem lekarskim wydanym przez lekarza sądowego (art. 214 k.p.c.).

Oczywiście może Pan wnioskować o wyznaczenie kolejnych rozpraw na piątek. Nie jest to jednak uregulowane przepisami procedury cywilnej, a sąd nie ma obowiązku do tego wniosku się przychylić. Nie uwzględnienie wniosku może być podyktowane np. brakiem wolnej sali rozpraw na ten dzień.

Jeśli nie pojawi się Pan na rozprawie, na której stawiennictwo nie jest obowiązkowe, to zmniejsza pan możliwość obrony swoich praw, wyjaśniania sprawy itp. Oczywiście może pan skierować pismo procesowe zawierające zarzuty wobec pozwu, wnioski dowodowe itp. Nie zastąpi to jednak w pełni możliwości, które daje obecność na rozprawie. W tej sytuacji powinien Pan rozważyć ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika - radcy prawego lub adwokata. Nie można też wykluczyć wydania wyroku zaocznego


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika