Zabezpieczenie alimentacyjne dla żony

Pytanie:

"Złożyłem wniosek o rozwód z winy małżonki (Samowolnie zmieniła miejsce zamieszkania w raz z dzieckiem i nie prowadzimy wspólnie gospodarstwa domowego). Obecnie jest na urlopie wychowawczym bez zasiłku. Na jej wniosek Sąd wydał postanowienie tymczasowe o zabezpieczeniu alimentacyjnym w stosunku do żony na czas rozprawy 300 zł (na dziecko płacę dobrowolnie) uzasadniając, że pozwana nie ma środków do życia i małżonek powinien przyczynić się do jej utrzymania. Żona wraca do pracy pod koniec sierpnia 2006 r. i będzie miała własne dochody. Następna rozprawa będzie we wrześniu 2006 i prawdopodobnie jeszcze się nie zakończy. Czy jest zasadnie, abym płacił na małżonkę alimenty w sytuacji, gdy ona uzyskuje dochody (uzasadnienie postanowienia staje się nieaktualne)? Czy trzeba złożyć wniosek o zmianę tego postanowienia o nie płacenie alimentów? Czy jeżeli sąd uzna wyłączną winę małżonki ewentualne płacone alimenty powinny być zwrócone? Przynajmniej za okres, kiedy podejmie pracę po urlopie?"

Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie alimentacyjne dla żony

Obowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia. Skoro więc zmienią się okoliczności, powinien Pan z chwilą nadejścia tych zmian złożyć wniosek o uchylenie postanowienia zabezpieczającego. Postanowienie w przedmiocie uchylenia lub ograniczenia zabezpieczenia może zapaść tylko po przeprowadzeniu rozprawy. W związku z tym, aby przyspieszyć rozstrzygnięcie w tej sprawie, należałoby z chwilą zmiany okoliczności, czyli powrotu żony do pracy, złożyć do sądu wniosek o uchylenie zabezpieczenia tak, by mógł on być rozpatrzony na wrześniowym posiedzeniu sądu. Można też naszym zdaniem złożyć wniosek przed zmianą okoliczności uzasadniającą uchylenie zabezpieczenia, jeżeli w normalnym trybie sąd nie zdążyłby powiadomić żony o Pana wniosku.

Proszę jednak pamiętać, że dopóki sąd nie uchyli zabezpieczenia, musi pan płacić żonie zgodnie z postanowieniem. Obecnie płacone tytułem zabezpieczenia alimenty będą podlegały zwrotowi na podstawie bezpodstawnego wzbogacenia, jeśli sąd w wyroku rozwodowym nie przyzna alimentów żonie. Dotyczy to kwot zarówno przed powrotem do pracy, jak i późniejszych. Ma to o tyle związek z wyłączną winą małżonki, że alimentów może żądać tylko ten małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego. Dla postanowienia zabezpieczającego z formalnego punktu ma jednak znaczenie to, że sąd nie przyzna alimentów żonie uznanej za wyłącznie winną, a nie to, że uznał ją za wyłącznie winną. Choć oczywiście jedno wynika z drugiego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika