Zabezpieczenie wynagrodzenia a alimenty

Pytanie:

"Moja znajoma uzyskała od sądu alimentacyjne zasądzenie alimentów z pensji byłego męża. Udała się się z tym do pracodawcy męża, który jednak stwierdził, że wynagrodzenie jest zabezpieczone przez komornika. Czy zabezpieczenie komornicze ma pierwszeństwo przed alimentacyjnym? Jeśli nie, to na podstawie jakiego przepisu?"

Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie wynagrodzenia a alimenty

Należności alimentacyjne mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi należnościami, z wyjątkiem jedynie kosztów egzekucyjnych (art. 1025 kodeksu postępowania cywilnego, art. 87 Kodeksu pracy). Dotyczy to jednak „normalnej” egzekucji. Z pytania wynika, że znajoma chciała skorzystać z możliwości, jaką daje przepis art. 88 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, iż potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych - na podstawie przedłożonego przez wierzyciela tytułu wykonawczego - pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:

  1. świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych,
  2. wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

Co prawda przepis nie mówi wyraźnie o postępowaniu zabezpieczającym, ale naszym zdaniem wyjątek dotyczy także i tego postępowania. Celem przepisu jest uniknięcie swoistej "konkurencji" czynności pracodawcy i komornika.

W takiej sytuacji rozwiązaniem byłoby uruchomienie postępowania egzekucyjnego, tj. złożenie tytułu wykonawczego oraz wniosku o egzekucję u komornika. Nie ma tu obowiązku wskazywania sposobu egzekucji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podać miejsce pracy dłużnika i wnioskować również o egzekucję z wynagrodzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika