Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zakup samochodu przez małżonków

Pytanie: Małżeństwo mające wspólnotę ustawową kupuje samochód na nazwisko żony za 25.000zł. Pięć tysięcy pochodzi ze wspólnych oszczędności, a 20 tysięcy to pieniądze, które mąż dostał w darowiźnie od swojej matki. Kogo jest ten samochód?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 31 i 33 kro) wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków. W przypadku jednak zbycia jakiegoś przedmiotu majątkowego wchodzącego w skład majątku osobistego, któregoś z małżonków, przedmiot nabyty w zamian wchodzi także w skład majątku osobistego, a nie wspólnego (choć nabycia dokonano w trakcie małżeństwa). Jest to tzw. zasada surogacji. Środki nabyte w ramach darowizny należą właśnie do majątku osobistego każdego z małżonków (chyba że z samej treści darowizny wynika coś innego, co jednak nie miało tu miejsca, wnioskując z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego), a zatem przedmiot nabyty za te środki powinny w całości (bądź w części) wejść w skład majątku osobistego jednego z małżonków. W sytuacji przedstawionej w pytaniu jako, że samochód został nabyty częściowo ze środków wchodzących w skład majątku wspólnego, a częściowo osobistego, to powstała współwłasność. Udział we własności tego samochodu odpowiadający kwocie pochodzącej z majątku osobistego będzie wchodził w skład majątku osobistego męża, pozostała część będzie objęta wspólnością majątkową małżeńską (będziemy mieli zatem współwłasność co do całego samochodu, i wspólność majątkową małżeńską obejmującą jeden z udziałów w tej współwłasności - ten odpowiadający kwocie 5 tys. zł.). Więcej na temat majątku wspólnego małżonków w artykule: Jak małżonkowie mogą wpływnąć na skład majątku wspólnego w trakcie trwania wspólności majątkowej.

To, iż samochód został nabyty na nazwisko żony (co zapewne oznacza, iż został zarejestrowany w odpowiednim organie administracyjnym jako własność żony), nie zmienia cywilnoprawnych stosunków majątkowych, ma znaczenie na gruncie prawa administracyjnego.

 

Możliwe jest też przyjęcie, że samochód wszedł do majątku wspólnego małżonków, natomiast mąż dokonał nakładu ze swojego majątku odrębnego na majątek wspólny.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zakup samochodu przez małżonków

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
  • Z. Wiśniewski

    ocena usługi:

    Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
  • Renata

    ocena usługi:

  • Damian

    ocena usługi:

  • Zbyszek

    ocena usługi:

    Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
  • Adam

    ocena usługi:

    Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane