Adopcja przez polskie małżeństwo z zagranicy

Pytanie:

"Czy polskie małżeństwo, mieszkające na stałe poza granicami kraju, może starać sie o adopcję dziecka w Polsce. Oboje rodzice dziecka nie żyją, opieka sprawuje prababcia, ktora pragnie przekazać dziecko do adopcji. "

Odpowiedź prawnika: Adopcja przez polskie małżeństwo z zagranicy

Zasadą nadającą prym adopcji wg polskiego ustawodawstwa jest dobro dziecka. Zgodnie z art. 114 § 1 k.r.o. można przysposobic dziecko tylko dla jej dobra. W sytuacji, gdy przysposobienia (potocznie - adopcji) dokonują obywatele zamieszkali w innych państwach, kodeks rodzinny i opiekuńczy zaostrza wymogi dopuszczalności adopcji. Zgodnie z art. 114(2) § 1 przysposobienie, które spowoduje zmianę dotychczasowego miejsca zamieszkania przysposabianego w Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce zamieszkania w innym państwie, może nastąpić wówczas, gdy tylko w ten sposób można zapewnić przysposabianemu odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne, przy czym wymóg ten nie musi być spełniony, jeżeli pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym istnieje stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa albo gdy przysposabiający już przysposobił siostrę lub brata przysposabianego. Dopuszczalność adopcji dziecka przez Państwa jest bezsporna. Musi jednak na nią zgodzić się sąd. Ciężar udowodnienia zapewnienia przysposabianemu odpowiedniego środowiska zastępczego za granicą, pomimo faktu, iż żyje prababcia dziecka, ciąży na osobach starających się o przysposobienie, czyli na Państwu. Może to okazać się trudne, ale nie niemożliwe.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika