Zgoda małżonka na orzeczenie rozwodu

Pytanie:

"Żona złożyła pozew rozwodowy z wnioskiem o nie orzekaniu o winie. Ja nie chcę zgodzić się na rozwód - o czym żona dowie się dopiero na posiedzeniu pojednawczym. Czy sąd oddali pozew i żona będzie musiała złożyć nowy pozew z orzekaniem o winie, czy też pierwsza rozprawa odbędzie sie na podstawie "starego" pozwu (bez orzekania o winie)? Jakie kroki może podjąć żona by uzyskać rozwód mimo mojego sprzeciwu? "

Odpowiedź prawnika: Zgoda małżonka na orzeczenie rozwodu

Tylko na zgodne żadanie małżonków sąd orzekając rozwód, zaniecha orzekania o winie. Jeśli na posiedzeniu pojednawczym sprzeciwi się Pan nieorzekaniu o winie, żona będzie mogła złożyc wnioswk o zmianę powództwa- o orzeczeniu rozwodu z Pana winy w miejsce pierwotnego żądania rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie. Jeśli nie będzie Pan obecny na rozprawie, gdy żona zgłosi taki wniosek, zostanie Panu doręczone pismo zawierające zmianę. Sąd orzeknie rozwód, gdy żona udowodni, że nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, chyba że w wyniku orzeczenia rozwodu miałoby ucierpieć dobro Państwa współnych małoletnich dzieci lub gdyby orzeczenie rozwodu było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sąd nie orzeknie również rozwodu, jeśli to żona jest wyłącznie winna rozkładu pożycia, chyba że Pan zgodzi się na rozwód lub ewentualnie Pana odmowa jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika