Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zaprzeczenie ustalonego ojcostwa

Pytanie: Czy można "zaprzeczyć" sądownie ustalone ojcostwo po pięciu latach od orzeczenia sądu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może mieć miejsce tylko w jednym przypadku. A to, jeśli ustalenie ojcostwa następuje poprzez domniemanie pochodzenia dziecka od męża bądź byłego męża matki dziecka. W takim przypadku zostaje on bowiem ujawniony w akcie stanu cywilnego jako ojciec dziecka bez jego woli. Ustalenie, że nie jest on ojcem dziecka może nastąpić wyłącznie w procesie o zaprzeczenie ojcostwa. Powództwo takie może być wytoczone przez ojca, nie później niż w ciągu 6 miesięcy od chwili, w której dowiedział się o urodzeniu dziecka, przez matkę, w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka, przez samo dziecko w terminie 3 lat od osiągnięcia przez nie pełnoletniości oraz przez prokuratora w każdym czasie.W przypadku opisanym w zapytaniu, ustalenie pochodzenia dziecka nastąpiło poprzez orzeczenie sądu. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa jest zatem niedopuszczalne. Jedyną drogą do zmiany treści prawomocnego orzeczenia jest jego podważenie, np. w drodze skargi o wznowienie postępowania. Jedną z przesłanek wznowienia postępowania jest późniejsze odkrycie nowych okoliczności faktycznych lub dowodów, z których strona nie mogła skorzystać w uprzednim postępowaniu. Fizyczne podobieństwo dziecka jest bez znaczenia. Współczesna wiedza z zakresu genetyki jest już jednak na tyle rozwinięta, że badania DNA pozwalają na stwierdzenie z wysokim prawdopodobieństwem o pochodzeniu dziecka. Fakt, iż obcowanie z matką dziecka miało miejsce przed tzw. okresem koncepcyjnym (przed 300 dniem od urodzenia dziecka) jest natomiast bez znaczenia, gdyż okoliczność ta mogła być powołana w poprzednim postępowaniu. Znaczącą okolicznością jest też trwała bezpłodność domniemanego ojca, o ile da się wykazać, że istniała ona również w okresie domniemanego poczęcia. Trzeba mieć jednak na uwadze dwa obowiązujące terminy. Termin trzech miesięcy od daty dowiedzenie się o okolicznościach stanowiących podstawę do wznowienia postępowania na wniesienie stosownej skargi do sądu oraz termin pięcioletni od daty uprawomocnienia się skarżonego orzeczenia, którego upływ powoduje zasadniczo niedopuszczalność wznowienia postępowania.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zaprzeczenie ustalonego ojcostwa

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane