Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zaprzeczenie ustalonego ojcostwa

Pytanie: Czy można "zaprzeczyć" sądownie ustalone ojcostwo po pięciu latach od orzeczenia sądu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może mieć miejsce tylko w jednym przypadku. A to, jeśli ustalenie ojcostwa następuje poprzez domniemanie pochodzenia dziecka od męża bądź byłego męża matki dziecka. W takim przypadku zostaje on bowiem ujawniony w akcie stanu cywilnego jako ojciec dziecka bez jego woli. Ustalenie, że nie jest on ojcem dziecka może nastąpić wyłącznie w procesie o zaprzeczenie ojcostwa. Powództwo takie może być wytoczone przez ojca, nie później niż w ciągu 6 miesięcy od chwili, w której dowiedział się o urodzeniu dziecka, przez matkę, w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka, przez samo dziecko w terminie 3 lat od osiągnięcia przez nie pełnoletniości oraz przez prokuratora w każdym czasie.W przypadku opisanym w zapytaniu, ustalenie pochodzenia dziecka nastąpiło poprzez orzeczenie sądu. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa jest zatem niedopuszczalne. Jedyną drogą do zmiany treści prawomocnego orzeczenia jest jego podważenie, np. w drodze skargi o wznowienie postępowania. Jedną z przesłanek wznowienia postępowania jest późniejsze odkrycie nowych okoliczności faktycznych lub dowodów, z których strona nie mogła skorzystać w uprzednim postępowaniu. Fizyczne podobieństwo dziecka jest bez znaczenia. Współczesna wiedza z zakresu genetyki jest już jednak na tyle rozwinięta, że badania DNA pozwalają na stwierdzenie z wysokim prawdopodobieństwem o pochodzeniu dziecka. Fakt, iż obcowanie z matką dziecka miało miejsce przed tzw. okresem koncepcyjnym (przed 300 dniem od urodzenia dziecka) jest natomiast bez znaczenia, gdyż okoliczność ta mogła być powołana w poprzednim postępowaniu. Znaczącą okolicznością jest też trwała bezpłodność domniemanego ojca, o ile da się wykazać, że istniała ona również w okresie domniemanego poczęcia. Trzeba mieć jednak na uwadze dwa obowiązujące terminy. Termin trzech miesięcy od daty dowiedzenie się o okolicznościach stanowiących podstawę do wznowienia postępowania na wniesienie stosownej skargi do sądu oraz termin pięcioletni od daty uprawomocnienia się skarżonego orzeczenia, którego upływ powoduje zasadniczo niedopuszczalność wznowienia postępowania.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zaprzeczenie ustalonego ojcostwa

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane