Zarząd majątkiem dziecka a rozporządzenie nim na korzyść jednego z rodziców

Pytanie:

"Moja żona zmarła, chciałbym pozbawić małoletnie dzieci współwłasności mieszkania, jak mogę to zrobić? Chcę sprzedać owo mieszkanie. "

Odpowiedź prawnika: Zarząd majątkiem dziecka a rozporządzenie nim na korzyść jednego z rodziców

W przypadku, gdy majątek małoletniego miał być rozporządzany na rzecz jego rodzica, zastosowanie znajdą art. 98 oraz 99 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Art. 98 § 1. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
§ 2. Jednakże żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka:
1) przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską;
2) przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania.
§ 3. Przepisy paragrafu poprzedzającego stosuje się odpowiednio w postępowaniu przed sądem lub innym organem państwowym.
Art. 99 Jeżeli żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, reprezentuje je kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.
Art. 98 § 2 k.r.o. wymienia wypadki, w których żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka. Przepis ten ma zastosowanie bez względu na to, czy władzę rodzicielską sprawują oboje rodzice, czy też jedno z nich. Wyłączenie reprezentacji jednak odnosi się do każdej czynności
zarówno zwykłego zarządu, jak też czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem, jeżeli są objęte art. 98 § 2. Chcąc dokonać czynności wymienionych w tym przepisie, rodzice powinni wystąpić do sądu z wnioskiem o:
Czynności przekraczające zwykły zarząd
1. zezwolenie na dokonanie określonej czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka;
2. ustanowienie kuratora do reprezentacji dziecka przy zawarciu tej umowy;
Czynności nie przekraczające zwykłego zarządu
· ustanowienie tylko kuratora, jeżeli określona czynność ma charakter czynności zwykłego zarządu.
Dziecko w tych sprawach nie jest uczestnikiem postępowania. Jeżeli rodzice wystąpią tylko z wnioskiem o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, a sąd po dokonanej ocenie uzna, że czynność jest zgodna z dobrem dziecka, jednakże dokonana ma być między rodzicem a dzieckiem, nie może oddalić wniosku, lecz powinien wezwać rodziców do wskazania kandydata na kuratora i w tym samym orzeczeniu ustanowić kuratora do reprezentacji dziecka przy tej czynności.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika