Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zasady ustalania zakresu obowiązku alimentacyjnego

Pytanie: Moja żona ma szesnastoletniego syna z poprzedniego małżeństwa. Na jego utrzymanie płacimy ojcu dziecka ustanowioną przez sąd rentę alimentacyjna w wysokości 500 zł. Ojciec syna ma przyznaną sądownie opiekę nad nim. Ojciec jest dobrze zarabiającym lekarzem ortopedą. Jego dochody wynoszą około 6000-8000 zł miesięcznie. Żyje on dostatnio z konkubiną i nie ma żadnych innych zobowiązań oprócz swego jedynego syna. Moja żona ma wykształcenie średnie. Jej zdolności zarobkowe są nieporównywalne z możliwościami byłego męża. Mamy 9-cio letnią córkę, a w zeszłym roku urodził nam się jeszcze syn. Dochody mojej rodziny to moje zarobki, porównywalne z zarobkami byłego męża. Utrzymuje z nich swoją czteroosobową rodzinę i płace alimenty byłemu mężowi mojej żony na jej syna. Sąd ustalił na sprawie alimentacyjnej, że mamy podobny standard życia. Moja żona nigdy nie pracowała i zajmuje się jedynie wychowywaniem dzieci. Z naszych kalkulacji wynika ze były mąż wydaje na pewno znacznie mniej niż 1000 złotych na utrzymanie syna, co jest według nas rażące sprzeczne z zasadami ogólnie przyjętymi. Czy istnieje zasada, reguła (pisana, bądź nie pisana, albo precedens), stosowana przez sąd, a stanowiąca, że rozwiedzeni rodzice powinni być obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym proporcjonalnie do swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, zakładając ze możliwości te są możliwe do sprawdzenia bądź udokumentowania?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Obowiązek alimentacyjny rodziców, których małżeństwo ustało, względem dzieci normuje art. 129§2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (kro) regulujący alimentację uprawnionego przez krewnych w tym samym stopniu. Matka i ojciec to krewni dziecka w stopniu drugim w linii prostej - są to więc krewni w tym samym stopniu w rozumieniu powołanego przepisu. Przepis ten stanowi, iż obowiązek alimentacyjny obciąża ich w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Jednakże nie oznacza to, iż oboje rodzice zobowiązani są do ponoszenia kosztów wychowania i utrzymania dziecka w równym zakresie. W niniejszej sytuacji biologicznemu ojcu dziecka została powierzona opieka nad dzieckiem - podejmuje on więc osobiste starania o wychowanie dziecka, co także mieści się w zakresie jego obowiązku alimentacyjnego. W orzecznictwie utrwaliła się zasada, iż dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie czy oddzielnie. Oznacza to, iż rodzice zobowiązani są zapewnić dziecku takie warunki materialne, w jakich żyją sami (nie dotyczy to jednak potrzeb będących przejawem zbytku). Sam fakt, iż biologiczny ojciec dziecka łoży na jego utrzymanie znacznie mniej niż tysiąc złotych przy relatywnie wysokich zarobkach, nie przesądza jeszcze z góry założenia, iż nie wykonuje on należycie swych obowiązków alimentacyjnych. Oceny takiej należy dokonać w kontekście całokształtu okoliczności - ojciec podejmuje osobiste starania o wychowanie dziecka poprzez wykonywanie władzy rodzicielskiej, na jakie cele przeznaczane są wspomniane kwoty, w jakim stopniu zaspokajane są potrzeby dziecka. Dziecko uprawnione do świadczeń alimentacyjnych jest wierzycielem z tytułu tych świadczeń - zarówno przed, jak i po osiągnięciu pełnoletniości. Jednakże po uzyskaniu pełnoletniości, nabywa ono pełną zdolność do czynności prawnych - zatem, może w pełni skutecznie „odebrać” należny mu przedmiot świadczenia.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Zasady ustalania zakresu obowiązku alimentacyjnego

  • KAMA 2010-05-02 17:42:13

    Re: Zasady ustalania zakresu obowiązku alimentacyjnego

    Mam pytanie,czy synowi,ktory podjal niedawno nauke w szkole dla doroslych,a ma 22 lata,naleza sie alimenty?dodaje,ze jest to srednia szkola i trwac bedzie 3 lata.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 6
  • 3
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane