Alimenty a zaspokajanie potrzeb nowej rodziny

Pytanie:

"Czy obowiązek alimentacyjny wobec dziecka wyprzedza obowiązek zaspokojenia potrzeb rodziny zobowiązanego do świadczeń alimentacyjnych? Okoliczności precyzujące: dziecko przebywa razem z byłą małżonką zobowiązanego do świadczeń a on założył nową rodzinę."

Odpowiedź prawnika: Alimenty a zaspokajanie potrzeb nowej rodziny

Obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny nie jest sensu stricte obowiązkiem alimentacyjnym, acz na podstawie tego przepisu sądy zasądzają świadczenia podobnie jak alimenty. Nie można tym samym porównywać obu obowiązków, twierdząc, iż jeden z nich jest w jakikolwiek sposób priorytetowy. Tak nie jest. Ustalając wysokość alimentów, do których byłby zobowiązany ojciec dziecka, który założył nową rodzinę, w ramach jego możliwości zarobkowych i majątkowych należy wziąć pod uwagę także fakt przyczyniania się do zaspokajania potrzeb nowej rodziny. Nie może to jednak stanowić o uchyleniu się zobowiązanego od obowiązku alimentacyjnego. Okoliczność założenia nowej rodziny będzie miała mocniejsze znaczenie, jeżeli w ramach tejże, zobowiązany ma drugie dziecko. Obowiązek alimentacyjny wobec obojga dzieci, niezależnie od faktu, że są one rodzeństwem li tylko przyrodnim, z punktu widzenie zobowiązanego jest bowiem równorzędny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika