Zaspokajanie potrzeb rodziny

Pytanie:

"Sąd zasądził alimenty na dwoje dzieci w rodzinie nie rozwiedzionej. Jednakże mąż, który ma płacić te alimenty, stwierdził, iż żadnych alimentów i tak płacić nie będzie. Jak można wyegzekwować te alimenty, jeśli faktycznie tych alimentów płacić nie będzie? Czy jest możliwość pozwania takiego męża o alimenty także na żonę, która pracuje, jednak on nie chce dawać pieniędzy na gospodarstwo wspólne, na życie - mimo, że prowadzą je wspólnie? Tj. mieszka tam, używa wody prądu, itd."

Odpowiedź prawnika: Zaspokajanie potrzeb rodziny

Zasadą prawa rodzinnego jest obowiązek przyczyniania się każdego z małżonków do zaspokajania potrzeb rodziny wedle swoich możliwości zarobkowych i majątkowych oraz swoich sił. Obowiązek ten występuje niezależnie od łączącego małżonków ustroju majątkowego (wspólność rozdzielność). Potrzeby rodziny to potrzeby zarówno wspólne rodzinie (mieszkanie i związane z tym opłaty) jak i potrzeby poszczególnych członków (wyżywienie, odzież). Przyjmuje się w doktrynie i orzecznictwie, że stopa życiowa wszystkich członków rodziny powinna być równa.

Dlatego jeśli małżonek nie nie przyczynia się do zaspokajania potrzeb rodziny to drugi z małżonków może wystąpić z pozwem o dostarczanie środków utrzymania zarówno dla siebie jak i całej rodziny zwłaszcza, gdy nie ma możliwości sam zaspokoić potrzeb własnych i rodziny, gdyż opiekuje się dziećmi. Brak wspólnego pożycia małżonków, a przede wszystkim nieprowadzenie przez nich wspólnego gospodarstwa domowego, może natomiast uzasadniać oddalenie powództwa o dostarczanie środków utrzymania dla samego tylko małżonka, np. gdy ma on możliwości zaspokajania swoich potrzeb własnymi siłami.

Innym rozwiązaniem jest możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie nakazu w postępowaniu nieprocesowym, w którym sąd zobowiąże pracodawcę małżonka aby wynagrodzenie za pracę lub inne należności były wypłacane w całości Pani. Przesłankami skorzystania z takiej możliwości są niespełnianie ciążącego obowiązku przyczyniania sie do zaspokajania potrzeb rodziny przez męża oraz pozostawanie małżonków we wspólnym pożyciu. Po uprawomocnieniu się nakazu małżonek (Pani) przejmie faktyczny zarząd nad wynagrodzeniem męża. Również z ważnych powodów jakimi są np. lekkomyślne, nieudolne i celowe działanie powodujące zagrożenie interesom majątkowym rodziny, co godzi w jej dobro sąd może na Pani żądanie pozbawić męża samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym. Dochodzenie zasądzonych świadczeń odbywa się jak przy egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Należy się udać do komornika z wyrokiem zaopatrzonym w klauzulę wykonalności do komornika, który wyegzekwuje zasądzone przez sąd na dzieci środki pieniężne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika