Zmiana nazwiska dziecka a władza rodzicielska

Pytanie:

"Kobieta, z którą zamierzam się ożenić mieszka w Szwecji i ma 7 letnią córkę. Obie mają obywatelstwo Polskie. Matka chce zmienić nazwisko dziecka, które posiada nazwisko ojca, mimo tego, że nie byli małżeństwem. Ojciec opuścił matkę i córkę żeniąc się z inną kobietą, z którą ma też dziecko. Czy ojciec posiada prawo opieki z samego faktu ojcostwa? Do takiej opieki nigdy się nie przyznawał i nie miał. Czy w tej sytuacji jest konieczna jego zgoda na zmianę nazwiska córki, którą się nigdy nie opiekował?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwiska dziecka a władza rodzicielska

Przede wszystkim należy podkreślić, iż w świetle prawa polskiego zmiana nazwiska dziecka nie wpływa na prawa rodzicielskie do niego. Z opisu stanu faktycznego wynika, iż matka, chciałaby ograniczyć, a nawet pozbawić praw rodzicielskich ojca biologicznego do dziecka. Fakt wpisania nazwiska ojca do aktów stanu cywilnego nie ma wpływu na jego władzę rodzicielską. W tym miejscu należy podkreślić, iż wszelkie informacje oparte są na postanowieniach prawa polskiego.

Domyślamy, iż z punktu widzenia prawa polskiego doszło do uznania dziecka przez ojca biologicznego. Z opisu wynika także, iż władzy rodzicielskiej ojciec nie został pozbawiony. Nie sposób ocenić sytuacji całkowicie trafnie, gdyż nie wynika z opisu jakie obywatelstwo posiada ojciec dziecka (inne niż polskie mogłoby wpłynąć na ocenę sytuacji, podobnie jak fakt posiadania przez dziecko podwójnego obywatelstwa).

Jeżeli matka małoletniego (poniżej 13 lat) dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie, że dziecko będzie nosiło nazwisko męża matki. Jeżeli dziecko ukończyło lat trzynaście, do nadania nazwiska męża matki potrzebne jest wyrażenie zgody przez dziecko osobiście. Nadanie dziecku nazwiska męża matki nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane na podstawie sądowego ustalenia ojcostwa. Te uregulowania stosuje się jezeli ojciec jest obywatelem polskim.

Przepisy prawa polskiego przewidują możliwość ograniczenia bądź nawet pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej. O szczegółach w artykule Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika