Zmiana podziału majątku - zmiana aktu notarialnego

Pytanie:

"Czy można zakwestionować notarialną umowę podziału majątku dokonaną 3 lata temu? Akt notarialny został poprawnie sporządzony, ale były mąż nie zachował się do końca poprawnie. Podpisując akt, zrzekłam się 2 działek budowlanych i 2 samochodów na rzecz męża. Majątek ten nazwano w akcie majątkiem dorobkowym. Akt notarialny nie wspomina nic o innym sprzęcie zakupionym podczas trwania związku (DVD, TV, komputer, sprzęt AGD itd.). Czy w takiej sytuacji powyższy akt dotyczy tylko działek i samochodów, a pozostały majątek jest dalej niepodzielony? W ostatnim punkcie umowy napisano, że "strony zgodnie oświadczają, że nie będą w przyszłości wnosiły roszczeń z tytułu dokonanego podziału majątku dorobkowego" - czyli tylko działek i samochodów, jak rozumiem. Czy po takim czasie mogę wystąpić do sądu o dokonanie podziału reszty majątku? Czy muszę posiadać faktury dokumentujące, że to ja nabyłam np. telewizor? Czy w takiej sytuacji wystarczą zeznania świadków? Podczas trwania związku dostałam od wuja męża w prezencie obrazy, które wciąż wiszą na ścianie w mieszkaniu byłego męża. Nie mam dowodu w postaci testamentu (wuj nie żyje), że obrazy są moje, tylko ewentualne zeznania świadków. Czy jest w ogóle jakakolwiek szansa na odzyskanie mojego wkładu? Były mąż nie jest skory do ugody."

Odpowiedź prawnika: Zmiana podziału majątku - zmiana aktu notarialnego

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowa podziału dokładnie określała składniki majątku podlegające podziałowi. W związku z tym trzeba uznać, że pozostały majątek nadal stanowi przedmiot współwłasności i nie ma przeszkód, by dokonać jego podziału. W grę wchodzi podział umowny oraz sądowy. Skoro zawarcie ugody jest mało prawdopodobne, pozostaje droga sądowa. Zgodnie z art. 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym może nastąpić w postępowaniu o podział tego majątku, podczas którego małżonkowie będą mogli na podstawie wszelkich środków dowodowych wykazywać stopień przyczynienia się do powstania majątku. Żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym nie jest dopuszczalne po wydaniu prawomocnego orzeczenia o podziale tego majątku. Wskazać również należy, iż jeżeli darczyńca nie postanowił inaczej, przedmiot darowizny nie wchodzi do majątku wspólnego, lecz do majątku odrębnego obdarowanego małżonka. Tak więc obrazy darowane w czasie trwania małżeństwa (wspólności majątkowej), stanowią Pani majątek odrębny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Romuald Krajewski 2017-08-04 14:15:15

    Czy ktoś mi pomoże? 3 lata temu mieliśmy z żoną wsiąść rozwód. Żona umówiła notariusza i w akcie notarialnym zrzekłem się domu a w zamian żona wzięła kredyt i przelała mi na konto 200 tyś zł. Dzień przed rozwodem moja zapłakana żona przyjechała do mnie do pracy twierdząc, że jednak nie ma powodu aby rozwalać nasze małżeństwa. Wycofaliśmy więc sprawę rozwodową, ja małżonce wpłaciłem z powrotem 150 tyś zł a za resztę kupiliśmy wspólny samochód rodzinny. Od 3 lat razem ze wspólnych zarobków spłacamy kredyt jaki żona zaciągnęła na poczet tej przykrej sytuacji. 2 tygodnie temu nakryłem gołą żonę w łóżku z gołym facetem - trzęsącymi rękoma zrobiłem 8 zdjęć. Kiedy pytam żonę o ponowny podział majątku, ironicznie się uśmiecha, twierdząc, że wszystko jest jej. Czy w zaistniałej sytuacji można unieważnić akt notarialny???

  • Zrospaczona mężat 2013-01-25 00:16:49

    Mam pytanie? Czy osoba nie wywiązując się ze spłatą z podziału wspólnego majątku małżeńskiego, zapisanym w akcie notarialnym. Czy akt notarialny jest nadal prawomocny? Proszę o pomoc

  • Ania 2011-12-22 10:57:45

    nic nie piszecie czy mozna faktycznie podważyc umowe w formie aktu notarialnego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika