Zmiana właściwości sądu rodzinnego

Pytanie:

"Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej został zarejestrowany w Sądzie Rodzinnym w dniu 05.09.2005r. We wniosku matka podaje daty 10.09.2005r., 11.09.2005r., 09.10.2005r., które dopiero będą miały miejsce po wpłynięciu, zarejestrowaniu tego wniosku w Sądzie Rodzinnym. Zaszła tu więc sytuacja sfałszowania, przedatowania dokumentu przez wnioskodawczynię i przez urzędnika Sądu Rodzinnego. Dlaczego wniosek dot. pozbawienia władzy rodzicielskiej z dnia 05.09.2005r. nie przeszedł przez biuro podawcze w Sądzie Rejonowym? W tym samym dniu tj. 05.09.2005r dokonuje opłaty sądowej od w/w wniosku tj. pozbawienia władzy rodzicielskiej w Sądzie Rodzinnym - gdzie jest procedura? Otrzymałem również wezwanie na pierwszą rozprawę o pozbawienie władzy rodzicielskiej o błędnej treści informacyjnej. Wobec takiego stanu rzeczy zgłosiłem na tej pierwszej sprawie wniosek o wyłączenie Sądu Rodzinnego w całości i przekazanie naszych spraw rodzinnych do innego równorzędnego sądu, a uzasadnienie przesłałem w terminie 7-dniowym. W chwili obecnej zajęła się ta sprawą wiceprezes sądu, która pyta czy wniosek ten dotyczy pozostałych sędziów, bo jedna sędzia się już sama wykluczyła. Czy istnieją jakieś przepisy lub orzeczenia SN mówiące o zmianie właściwości sądu? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana właściwości sądu rodzinnego

W sprawach dotyczących władzy rodzicielskiej właściwy wyłącznie (czyli bez możliwości dokonywania wyboru przez powoda, czyli matkę) jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania - sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy - właściwy jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.

Wniosek o wyłączenie sędziego znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy sędzia, który rozpatruje sprawę, nie jest bezstronny. Jeśli więc strona  dojdzie do wniosku, że między sędzią a drugą stroną zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że może on wywoływać wątpliwości co do bezstronności sędziego, wówczas można wystąpić do sądu, w którym dana sprawa się toczy, z wnioskiem o wyłączenie sędziego. Podstawa do wyłączenia sędziego istnieje także w następujących sytuacjach:

  1. pozostaje ze stroną w takim stosunku prawnym, iż wynik sprawy oddziałuje na jego prawa i obowiązki,
  2. w sprawach, w których był lub jest pełnomocnikiem strony lub radcą prawnym,
  3. brał udział w wydaniu orzeczenia dotyczącego wznowienia postępowania,
  4. w sprawach swego małżonka, krewnych, powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do 4 stopnia i powinowatych bocznych do 2 stopnia np. pozwanym w sprawie jest jego syn,
  5. w sprawach osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli,
  6. w sprawach, w których w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia, jako też w sprawach o ważność aktu prawnego z jego udziałem sporządzonego lub przez niego rozpoznanego oraz w sprawach, w których występował jako prokurator - jednak to postanowienie od 30 lipca 2004 roku, w  zakresie, w jakim ogranicza wyłączenie sędziego z mocy samej ustawy tylko do spraw, w których rozstrzyganiu brał udział w instancji bezpośrednio niższej jest niezgodny z   art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli nie ma podstaw do wyłączenia wszystkich sędziów danego sądu, to zmiana samego sądu nie jest możliwa. Natomiast jeśli od rozstrzygania w danej sprawie zostaną wyłączeni wszyscy sędziowie sądu właściwego, to  sąd nad nim przełożony wyznaczy na posiedzeniu niejawnym inny sąd. I tylko na tej podstawie mogłaby zostać „zmieniona właściwość” sądu.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika