Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czynności związane z dziedziczeniem mieszkania

Pytanie: Jestem w przededniu sprawy spadkowej po moim ojcu (własnościowe mieszkanie spółdzielcze 68 m2). Spadkobiercami jestem ja i mama. W kolejnym kroku chcemy dokonać wpisu do ksiąg wieczystych (jeszcze nie były założone). W którym przypadku są mniejsze koszty: przy zapisaniu mieszkania na mamę, czy na mnie? Docelowo mama i tak chce, aby mieszkanie było zapisane na mnie. Ojciec zmarł 3 miesiące temu, testamentu nie było, był właścicielem mieszkania, ja z mamą mamy wyznaczony termin rozprawy celem stwierdzenia prawa do spadku. Mama mieszka w mieszkaniu, jest zameldowana, ale nie jest członkiem spółdzielni, ja mieszkam gdzie indziej (w mieszkaniu zakładowym mojej żony), jestem zameldowany tam gdzie mieszkam, ale jestem członkiem spółdzielni tej gdzie jest mieszkanie po ojcu. Mama chce założyć księgi wieczyste - docelowo na mnie, aby w przyszłości oszczędzić mi podobnych problemów. Jakie kroki po kolei należy wykonać?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z opisu wynika, iż "rozprawa w sądzie" to postępowanie, którego celem jest wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Postępowanie to jest przeprowadzane przez sąd na wniosek osoby zainteresowanej (tu Pana i Pana mamy). Po uzyskaniu powyższego postanowienia będą Państwo mogli się posługiwać nim jak dokumentem, stanowiącym dowód, iż oboje Państwo jesteście uprawnieni do rozporządzania przedmiotami spadkowymi. W postępowaniu tym nie nastąpi jednak jeszcze podział spadku w taki sposób (ani żaden inny) jak opisany w pytaniu. Podział masy spadkowej nastąpi dopiero na podstawie postanowienia o dział spadku (osobne postępowanie). Z opisanego stanu faktycznego nie wynika, czy wspomniane mieszkanie jest jedynym przedmiotem masy spadkowej. Zakładając, iż tak jest proszę pamiętać, iż mieszkanie to odziedziczył Pan wspólnie z mamą. Zgodnie z kodeksem cywilnym w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Z treści tego przepisu wynika, iż spadek dziedziczy Pan i Pana mama po połowie. Powstanie więc współwłasność masy spadkowej, którą należy znieść jak każdą inną współwłasność (o tym w poradzie Zniesienie współwłasności). Założenie księgi wieczystej nie sprawi, iż w przyszłości nie będzie Pan miał "takich problemów". Funkcja księgi wieczystej jest inna. Celem jest tzw. pewność obrotu prawnego nieruchomościami. W wielkim uproszczeniu - osoba wpisana w księdze wieczystej - domniemuje się, iż jest właścicielem, bądź posiada inne prawo do nieruchomości. Postępowania spadkowe i wieczystoksięgowe są niezależne od siebie. Proponujemy jednak, aby w pierwszej kolejności uregulować sprawy spadkowe (po otrzymaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku dokonać działu spadku i dopiero wtedy, gdy wiadomym już będzie jak została zniesiona współwłasność mieszkania rozpocząć postępowanie wieczystoksięgowe).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Czynności związane z dziedziczeniem mieszkania

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane