Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czynności związane z dziedziczeniem mieszkania

Pytanie: Jestem w przededniu sprawy spadkowej po moim ojcu (własnościowe mieszkanie spółdzielcze 68 m2). Spadkobiercami jestem ja i mama. W kolejnym kroku chcemy dokonać wpisu do ksiąg wieczystych (jeszcze nie były założone). W którym przypadku są mniejsze koszty: przy zapisaniu mieszkania na mamę, czy na mnie? Docelowo mama i tak chce, aby mieszkanie było zapisane na mnie. Ojciec zmarł 3 miesiące temu, testamentu nie było, był właścicielem mieszkania, ja z mamą mamy wyznaczony termin rozprawy celem stwierdzenia prawa do spadku. Mama mieszka w mieszkaniu, jest zameldowana, ale nie jest członkiem spółdzielni, ja mieszkam gdzie indziej (w mieszkaniu zakładowym mojej żony), jestem zameldowany tam gdzie mieszkam, ale jestem członkiem spółdzielni tej gdzie jest mieszkanie po ojcu. Mama chce założyć księgi wieczyste - docelowo na mnie, aby w przyszłości oszczędzić mi podobnych problemów. Jakie kroki po kolei należy wykonać?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z opisu wynika, iż "rozprawa w sądzie" to postępowanie, którego celem jest wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Postępowanie to jest przeprowadzane przez sąd na wniosek osoby zainteresowanej (tu Pana i Pana mamy). Po uzyskaniu powyższego postanowienia będą Państwo mogli się posługiwać nim jak dokumentem, stanowiącym dowód, iż oboje Państwo jesteście uprawnieni do rozporządzania przedmiotami spadkowymi. W postępowaniu tym nie nastąpi jednak jeszcze podział spadku w taki sposób (ani żaden inny) jak opisany w pytaniu. Podział masy spadkowej nastąpi dopiero na podstawie postanowienia o dział spadku (osobne postępowanie). Z opisanego stanu faktycznego nie wynika, czy wspomniane mieszkanie jest jedynym przedmiotem masy spadkowej. Zakładając, iż tak jest proszę pamiętać, iż mieszkanie to odziedziczył Pan wspólnie z mamą. Zgodnie z kodeksem cywilnym w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Z treści tego przepisu wynika, iż spadek dziedziczy Pan i Pana mama po połowie. Powstanie więc współwłasność masy spadkowej, którą należy znieść jak każdą inną współwłasność (o tym w poradzie Zniesienie współwłasności). Założenie księgi wieczystej nie sprawi, iż w przyszłości nie będzie Pan miał "takich problemów". Funkcja księgi wieczystej jest inna. Celem jest tzw. pewność obrotu prawnego nieruchomościami. W wielkim uproszczeniu - osoba wpisana w księdze wieczystej - domniemuje się, iż jest właścicielem, bądź posiada inne prawo do nieruchomości. Postępowania spadkowe i wieczystoksięgowe są niezależne od siebie. Proponujemy jednak, aby w pierwszej kolejności uregulować sprawy spadkowe (po otrzymaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku dokonać działu spadku i dopiero wtedy, gdy wiadomym już będzie jak została zniesiona współwłasność mieszkania rozpocząć postępowanie wieczystoksięgowe).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Czynności związane z dziedziczeniem mieszkania

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane