Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Czynności związane z dziedziczeniem mieszkania

Pytanie: Jestem w przededniu sprawy spadkowej po moim ojcu (własnościowe mieszkanie spółdzielcze 68 m2). Spadkobiercami jestem ja i mama. W kolejnym kroku chcemy dokonać wpisu do ksiąg wieczystych (jeszcze nie były założone). W którym przypadku są mniejsze koszty: przy zapisaniu mieszkania na mamę, czy na mnie? Docelowo mama i tak chce, aby mieszkanie było zapisane na mnie. Ojciec zmarł 3 miesiące temu, testamentu nie było, był właścicielem mieszkania, ja z mamą mamy wyznaczony termin rozprawy celem stwierdzenia prawa do spadku. Mama mieszka w mieszkaniu, jest zameldowana, ale nie jest członkiem spółdzielni, ja mieszkam gdzie indziej (w mieszkaniu zakładowym mojej żony), jestem zameldowany tam gdzie mieszkam, ale jestem członkiem spółdzielni tej gdzie jest mieszkanie po ojcu. Mama chce założyć księgi wieczyste - docelowo na mnie, aby w przyszłości oszczędzić mi podobnych problemów. Jakie kroki po kolei należy wykonać?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z opisu wynika, iż "rozprawa w sądzie" to postępowanie, którego celem jest wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Postępowanie to jest przeprowadzane przez sąd na wniosek osoby zainteresowanej (tu Pana i Pana mamy). Po uzyskaniu powyższego postanowienia będą Państwo mogli się posługiwać nim jak dokumentem, stanowiącym dowód, iż oboje Państwo jesteście uprawnieni do rozporządzania przedmiotami spadkowymi. W postępowaniu tym nie nastąpi jednak jeszcze podział spadku w taki sposób (ani żaden inny) jak opisany w pytaniu. Podział masy spadkowej nastąpi dopiero na podstawie postanowienia o dział spadku (osobne postępowanie). Z opisanego stanu faktycznego nie wynika, czy wspomniane mieszkanie jest jedynym przedmiotem masy spadkowej. Zakładając, iż tak jest proszę pamiętać, iż mieszkanie to odziedziczył Pan wspólnie z mamą. Zgodnie z kodeksem cywilnym w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Z treści tego przepisu wynika, iż spadek dziedziczy Pan i Pana mama po połowie. Powstanie więc współwłasność masy spadkowej, którą należy znieść jak każdą inną współwłasność (o tym w poradzie Zniesienie współwłasności). Założenie księgi wieczystej nie sprawi, iż w przyszłości nie będzie Pan miał "takich problemów". Funkcja księgi wieczystej jest inna. Celem jest tzw. pewność obrotu prawnego nieruchomościami. W wielkim uproszczeniu - osoba wpisana w księdze wieczystej - domniemuje się, iż jest właścicielem, bądź posiada inne prawo do nieruchomości. Postępowania spadkowe i wieczystoksięgowe są niezależne od siebie. Proponujemy jednak, aby w pierwszej kolejności uregulować sprawy spadkowe (po otrzymaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku dokonać działu spadku i dopiero wtedy, gdy wiadomym już będzie jak została zniesiona współwłasność mieszkania rozpocząć postępowanie wieczystoksięgowe).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Czynności związane z dziedziczeniem mieszkania

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Jozef

  ocena usługi:

 • Mirosław

  ocena usługi:

 • Beata Jaroslawska

  ocena usługi:

  Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
 • Anna

  ocena usługi:

  Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
 • Zbigniew

  ocena usługi:

  Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
 • Ryszard

  ocena usługi:

  Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
 • Marta

  ocena usługi:

  Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
 • teti50

  ocena usługi:

  Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane