Dowód bycia spadkobiercą

Pytanie:

"Jakie dokumenty upoważniają do dziedziczenia po zmarłym? Czy na podstawie notarialnego oświadczenia, żony i dzieci po zmarłym ojcu, że są jedynymi spadkobiercami można wypłacać im dywidendy jakie uzyskiwał on z tytułu najmu lokali jako współwłaściciel kamienicy? "

Odpowiedź prawnika: Dowód bycia spadkobiercą

Zgodnie z prawem spadkowym istnieją dwa rodzaje spadkobrania - ustawowe i testamentowe. Kodeks cywilny wymienia krąg osób, które są powołane do dziedziczenia; a także określa, co jest testamentem. Notarialne oświadczenie, że jest się jedynym spadkobiercą nie jest dowodem na to, że tak rzeczywiście jest, gdyż oświadczający mógł być np. w błędzie co do tej okoliczności. Dowodem na to, że tylko i wyłącznie dana osoba jest spadkobiercą jest postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydane w postępowaniu spadkowym przez właściwy sąd.

Dywidendy wypłacać można, ale niestety tylko na własną odpowiedzialność. W razie gdyby okazało się, że inne podmioty są spadkobiercami, mają one skuteczne roszczenie do dłużnika spadkodawcy. Dłużnik nie może skutecznie uchylić się poprzez powołanie na tego typu oświadczenie. Ponieważ dłużnik nie ma pewności, kto jest wierzycielem, aby skutecznie zwolnić się z długu winien złożyć dywidendy do depozytu sądowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika