Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego po roku 2001

Pytanie: Przedmiotem spadku jest gospodarstwo rolne (45ha) wraz z dwoma budynkami mieszkalnymi. Otwarcie spadku 09.12.2002 r. procedura -d ziedziczenie ustawowe. Sąd spadku zobowiązał wszystkich uczestników postępowania spadkowego do złożenia dokumentów uprawniających do prowadzenia gospodarstwa. Jednak regulacja z art. 1059 Kodeksu cywilnego, która wprowadza przesłanki jakie spełniać muszą spadkobiercy by być uprawnionymi do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, utraciła moc w zakresie, w którym odnosi się do spadków otwartych od dnia 14 lutego 2001 roku (orzeczenie TK). W związku z tym pytanie: Dlaczego sąd wymaga tych dokumentów i czy mogą dziedziczyć ci spadkobiercy, którzy takowych kryteriów nie spełniają ? Jak sąd podzieli spadek pomiędzy uprawnionych spadkobierców?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego do dziedziczenia z ustawy gospodarstw rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha stosuje się przepisy ogólne dotyczące dziedziczenia z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów określonych w księdze czwartej, tytule X Kodeksu cywilnego (przepisy szczególne o dziedziczeniu gospodarstw rolnych). Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego zawarty tam art. 1059 utracił moc 14 lutego 2001r. Przepis ten określał cechy spadkobierców ustawowych jakie powinni posiadać w chwili otwarcia spadku aby dziedziczyć gospodarstwo rolne m. in powinni posiadać przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej. To przygotowanie zawodowe określiła Rada Ministrów w rozporządzeniu z dnia 12 grudnia 1990r. w sprawie warunków dziedziczenia ustawowego gospodarstw rolnych. Zgodnie z tymi przepisami spadkobierca ma przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej uprawniające do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, jeżeli: a) ukończył zasadniczą lub średnią szkołę rolniczą albo szkołę ekonomiczną o specjalności przydatnej do prowadzenia produkcji rolnej, b) ukończył szkołę wyższą o kierunku rolniczym lub ekonomicznym, jeżeli kierunek ukończonych studiów daje przygotowanie do prowadzenia produkcji rolnej, c) uzyskał przygotowanie zawodowe do pracy w rolnictwie na skutek doskonalenia zawodowego prowadzonego przez uprawnione do tego zakłady pracy, jednostki organizacyjne i inne osoby prawne lub fizyczne, d) wykaże się stałą pracą przy produkcji rolnej przez okres co najmniej roku. W obowiązującym stanie prawnym art. 1059 Kodeksu cywilnego nie stosuje się do spadków otwartych po 14 lutym 2001 r. Moc prawną utraciło również w/w rozporządzenie. Nie trzeba legitymować się zatem przygotowaniem zawodowym aby móc dziedziczyć gospodarstwo rolne. Aktualny pozostaje wymóg posiadania gospodarstwa o powierzchni powyżej 1 ha. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mamy do czynienia z gospodarstwem rolnym o pow. powyżej 1 ha, będącego przedmiotem spadku otwartego 09. 12. 02r. W naszej ocenie popełniono błąd, czy też poważne przeoczenie. Jesteśmy przekonani, iż sędzia nie ma podstaw do żądania od Państwa potwierdzeń uprawnień do dziedziczenia gospodarstwa rolnego skoro śmierć spadkodawcy (a więc otwarcie spadku) nastąpiło już po wyroku TK, bo w grudniu 2002 r.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Dziedziczenie gospodarstwa rolnego po roku 2001

  • hala 2013-02-07 09:37:29

    Re: Dziedziczenie gospodarstwa rolnego po roku 2001

    W 1995r zmarł teść, po którym prawdopodobnie było zrobione postępowanie spadkowe, jednak nie dokonano wpisów w księgach wieczystych, z tego co mówi siostra męża wszystko została zapisane na teściową. W listopadzie 2008r zmarła teściowa. Od tego czasu ziemie uprawiamy razem z mężem. Łączne z gospodarstwem, które już posiadamy. Natomiast w budynku mieszkalnym mieszka siostra męża z rodziną i brat, który uczy się. W 2013r skończy 25 lat. Oprócz ww. osób są jeszcze dwie siostry męża, które mieszkają na stałe w Niemczech. Na jesieni 2012r zaoraliśmy grunty oraz część z nich zostały obsiane. Czy siostra męża może na zaoranych gruntach zabronić nam uprawy w 2013r. Czy dopiero po żniwach w 2013r, jeśli nie było postępowania spadkowego. Podatek rolny opłacamy my oraz podatek za budynki, w które ona zajmuje. W razie postępowania spadkowego jakie mąż otrzyma udziały i czy może zaradzać, aby pomieszczenia, które zajmował przed ślubem został mu oddane, ponieważ w czasie żniw nie mógł po śmierci nocować w tym domu, pomimo, że jest tam wciąż zameldowany. Czy może złożyć wniosek o zasiedzenie gruntów.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 8
  • 6
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane