Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Dziedziczenie mieszkania po ojcu

Pytanie: Mój ojciec posiada mieszkanie jest wdowcem. Moja rodzona siostra dostała od Babci (matki ojca) mieszkanie, które sprzedała. Ojca mieszkanie jest obciążone pożyczką hipoteczną, którą wzięłam ze swoim mężem na remont mieszkania ojca. Mieszkanie od Babci było warte 1/5 wartości mieszkania ojca. Czy ojciec może np. w testamencie zapisać mi 3/5 swojego mieszkania? Wtedy siostra dostałaby 2/5 + 1/5 w formie mieszkania po Babci ? Czy w takiej sytuacji, przy takich zapisach w testamencie, siostrze przysługuje jeszcze zachowek? Czy zachowek nie przysługuje, jeśli ma już zapisaną jakąś część majątku?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli siostra dostała od babci mieszkanie w drodze darowizny, to nie wchodzi ono w ogóle do masy spadkowej dziedziczonej po ojcu. Aby tak było ojciec musiałby wcześniej odziedziczyć mieszkanie po swojej matce, a tak się nie stało. Jeżeli siostra otrzymała od babci mieszanie na podstawie testamentu, to ojcu będzie ewentualnie przysługiwało roszczenie o  zachowek od córki. Roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy ten spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. W tej sytuacji więc roszczenia o zapłatę zachowku, które przysługiwało ojcu, podlega dziedziczeniu. Córka jest bowiem uprawniona do zachowku po babci.

Jak już wyżej wskazano, mieszkanie odziedziczone po babci przez jedna z sióstr, nie wchodzi do majątku spadkowego po ojcu. To mieszkanie jest własnością siostry i ojciec nie może nim rozporządzać w testamencie. Zasadniczo zapis w testamencie, że dana osoba ma dziedziczyć określony ułamek w konkretnym przedmiocie, pozostaje bez znaczenia. Spadkobiercy dziedziczą bowiem odpowiednie udziały w spadku, a konkretne przedmioty otrzymują dopiero przy dokonywaniu podziału. Jeśli jednak mieszkanie wyczerpuje cały spadek (co nie jest takie oczywiste, jeśli roszczenie o zachowek przysługujące ojcu nie zostało przez niego zrealizowane, więc podlega dziedziczeniu przez córki), to można uznać, że jedna z córek faktycznie odziedziczy 3/5 mieszkania, a druga 2/5. Będą więc jego współwłaścicielkami w częściach ułamkowych, chyba ze dokonają podziału polegającego na przysądzeniu własności jednej z nich z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiej.

Obie córki są uprawnione do zachowku w wysokości połowy udziału spadkowego, który by im przypadał w razie dziedziczenia z ustawy. Według dziedziczenia ustawowego każda z nich otrzymałaby połowę spadku. W związku tym zachowek wynosi dla każdej z nich wynosi 1/4 majątku spadkowego. Każda z sióstr otrzyma więc zachowek w postaci powołania do spadku.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Dziedziczenie mieszkania po ojcu

 • Marzena 2013-01-13 14:01:42

  Re: Dziedziczenie mieszkania po ojcu

  Od ponad roku jestem zameldowana na stale u taty.Pol roku temu zlozyzlismy dokumenty o jego wykupienie.W chwili obecnej doszlo do tragedi poniewaz tata zmarl.Jakie mam prawa, jak moge sie bronic zeby nieodebrano mi tego mieszkania

 • Jan 2012-07-24 14:47:46

  Zachowe po siostrze

  Mąż po żonie, postanowieniem sądu, otrzymał spadek po żonie. Byli bezdzietni. Rodzice nie żyją. Czy siostra żony ma prawo do zachowku.

 • monika 2011-12-15 12:50:07

  Re: Dziedziczenie mieszkania po ojcu

  mam pytanie. mam spadek po ojcu jest to mieszaknie i 1ha pola..ojciec jednak był po rozwodzie z moja mama i ozenil sie drogi raz nie mial z droga zona dzieci nie mieszkal z nia w tym mieszkaniu,,przebywali u drogiej zony poza tym byli tylko 8 miesiecy po slubie...w mieszkaniu po ojcu miałą prawo dozywocie babcia ktora zmarla , pokoj w ktorym mieszkala jest zamkniety,dodam ze w tym takze mieszkaniu jest zameldowany stryj ktory od pieciu lat tam nie mieszka..mam pytanie czy moge zamknać mieszkanie na klodke i czy moge otworzyc pokoj po babci,, i czy droga zona ojca ma jakies prawo do tego domu,gdyz nie jesty tam nawet zameldowana//prosze o odpowiedz

 • kamila 2009-12-29 17:25:51

  Re: Dziedziczenie mieszkania po ojcu

  ojciec przepisał dom wraz z gospodarką na brata ja ze starsza siostra nie dostaliśmy nic .Teraz ja mieszkam z moją żoną w domu po ojcu jesteśmy tam oboje zameldowani porobiliśmy kilka remontów i chcielibyśmy odremontować cały dom .Chciałem żeby brat przepisał mi dom lub połowe domu ale on się nie zgodzil . Brat jest też zameldowany w tym domu jednak nie mieszka w nim od 5 lat.Moje pytanie jest takie czy mam jakieś szanse na to żeby ewentualnie w drodze sądowej dostać przynajmniej pół domu po ojcu .Przypomne ze dom jest przepisany notarialnie na brata.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 3
 • 1
 • 1
 • 5
 • 6
 • 1
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Zofia Lewandowska

  ocena usługi:

  Korzystam z pomocy portalu e-prawnik kilkanaście lat. Zawsze najwyższa klasa. Dziękuję. Zofia Lewandowska
 • Mieczysława

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Wszystko przebiegło bez zarzutu. Opinia była wyczerpująca.
 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Marek

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo za odpowiedz.Jestem zadowolona z usługi jest na wysokim poziomie. Jeśli będę w potrzebie na pewno skorzystam z waszych usług. Pozdrawiam Danuta
 • Magdalena

  ocena usługi:

 • Justyna

  ocena usługi:

  Odpowiedź dotycząca mojego zapytania bardzo szczegółowa i wyczerpująca. Mam nadzieję, że zgodnie z radą e-prawnik problem zostanie rozwiązany po mojej myśli.Polecam i dziękuję za radę- Justyna
 • Dorota

  ocena usługi:

 • Teresa

  ocena usługi:

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

  Bardzo dobrze przygotowane pismo, przystępna cena i szybka realizacjia Bardzo polecam
 • Leszek

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolony z przesłanej opinii. Dała mi ona obraz sytuacji prawnej w temacie z którym się zwracałem. Bardzo dziękuje i pozdrawiam. Leszek
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Tym razem o wyborze Państwa oferty spośród innych, nie ukrywam, że zadecydowała przede wszystkim cena, ale następnym razem zadecyduje ta jakość, do której się przekonałem. Dziękuję, za bardzo krótki czas realizacji, ale przede wszystkim dziękuję za formę wypowiedzi, za prosto i jasno zbudowane zdania, dziękuję, że utwierdziliście mnie Państwo w przekonaniu, że czasami prosty człowiek,taki jak ja, wie lepiej, niż urzędnik, czy księgowy, który powinien wiedzieć, a zamiast odpowiedzi twierdzącej, każde zdanie kończy się pytająco, żeby nie użyć stwierdzenia po prostu \"nie wiem\". Ja teraz już wiem, gdzie następnym razem się zgłosić. DZIĘKUJĘ!
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona z usługi. Bardzo szybko uzyskałam odpowiedź na interesujące mnie pytanie. Opinia prawna była przejrzysta i zrozumiała, podane zostały przepisy prawne. Nie osniesiono się po krótce jedynie do mojego krótkiego pytania lecz opisano kilka aspektów mojej sytuacji. Z pewnością bezpośredni kontakt z prawnikiem daje więcej możliwości ale tak jak w moim przypadku, potrzebując szybkiej porady bez zbyt długiej zwłoki i bez wychodzenia z domu, skorzystanie z usług e-prawnik.pl jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Polecam! Dziękuję!
 • Adam

  ocena usługi:

  Moja druga sprawa w tej kancelarii. Cena nieco w górę (a raczej rabat w dół), co jak sądzę trzeba po prostu zaakceptować. Prawo rynku. Co do jakości usług i podejścia, to są na tym samym wysokim poziomie. Opinia szczegółowa, na moją prośbę bardzo szybko i gratisowo uzupełniona o ważne dla mnie szczegóły. Polecam e-prawnika.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane