Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Dziedziczenie mieszkania po ojcu

Pytanie: Mój ojciec posiada mieszkanie jest wdowcem. Moja rodzona siostra dostała od Babci (matki ojca) mieszkanie, które sprzedała. Ojca mieszkanie jest obciążone pożyczką hipoteczną, którą wzięłam ze swoim mężem na remont mieszkania ojca. Mieszkanie od Babci było warte 1/5 wartości mieszkania ojca. Czy ojciec może np. w testamencie zapisać mi 3/5 swojego mieszkania? Wtedy siostra dostałaby 2/5 + 1/5 w formie mieszkania po Babci ? Czy w takiej sytuacji, przy takich zapisach w testamencie, siostrze przysługuje jeszcze zachowek? Czy zachowek nie przysługuje, jeśli ma już zapisaną jakąś część majątku?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli siostra dostała od babci mieszkanie w drodze darowizny, to nie wchodzi ono w ogóle do masy spadkowej dziedziczonej po ojcu. Aby tak było ojciec musiałby wcześniej odziedziczyć mieszkanie po swojej matce, a tak się nie stało. Jeżeli siostra otrzymała od babci mieszanie na podstawie testamentu, to ojcu będzie ewentualnie przysługiwało roszczenie o  zachowek od córki. Roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy ten spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. W tej sytuacji więc roszczenia o zapłatę zachowku, które przysługiwało ojcu, podlega dziedziczeniu. Córka jest bowiem uprawniona do zachowku po babci.

Jak już wyżej wskazano, mieszkanie odziedziczone po babci przez jedna z sióstr, nie wchodzi do majątku spadkowego po ojcu. To mieszkanie jest własnością siostry i ojciec nie może nim rozporządzać w testamencie. Zasadniczo zapis w testamencie, że dana osoba ma dziedziczyć określony ułamek w konkretnym przedmiocie, pozostaje bez znaczenia. Spadkobiercy dziedziczą bowiem odpowiednie udziały w spadku, a konkretne przedmioty otrzymują dopiero przy dokonywaniu podziału. Jeśli jednak mieszkanie wyczerpuje cały spadek (co nie jest takie oczywiste, jeśli roszczenie o zachowek przysługujące ojcu nie zostało przez niego zrealizowane, więc podlega dziedziczeniu przez córki), to można uznać, że jedna z córek faktycznie odziedziczy 3/5 mieszkania, a druga 2/5. Będą więc jego współwłaścicielkami w częściach ułamkowych, chyba ze dokonają podziału polegającego na przysądzeniu własności jednej z nich z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiej.

Obie córki są uprawnione do zachowku w wysokości połowy udziału spadkowego, który by im przypadał w razie dziedziczenia z ustawy. Według dziedziczenia ustawowego każda z nich otrzymałaby połowę spadku. W związku tym zachowek wynosi dla każdej z nich wynosi 1/4 majątku spadkowego. Każda z sióstr otrzyma więc zachowek w postaci powołania do spadku.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Dziedziczenie mieszkania po ojcu

 • Marzena 2013-01-13 14:01:42

  Re: Dziedziczenie mieszkania po ojcu

  Od ponad roku jestem zameldowana na stale u taty.Pol roku temu zlozyzlismy dokumenty o jego wykupienie.W chwili obecnej doszlo do tragedi poniewaz tata zmarl.Jakie mam prawa, jak moge sie bronic zeby nieodebrano mi tego mieszkania

 • Jan 2012-07-24 14:47:46

  Zachowe po siostrze

  Mąż po żonie, postanowieniem sądu, otrzymał spadek po żonie. Byli bezdzietni. Rodzice nie żyją. Czy siostra żony ma prawo do zachowku.

 • monika 2011-12-15 12:50:07

  Re: Dziedziczenie mieszkania po ojcu

  mam pytanie. mam spadek po ojcu jest to mieszaknie i 1ha pola..ojciec jednak był po rozwodzie z moja mama i ozenil sie drogi raz nie mial z droga zona dzieci nie mieszkal z nia w tym mieszkaniu,,przebywali u drogiej zony poza tym byli tylko 8 miesiecy po slubie...w mieszkaniu po ojcu miałą prawo dozywocie babcia ktora zmarla , pokoj w ktorym mieszkala jest zamkniety,dodam ze w tym takze mieszkaniu jest zameldowany stryj ktory od pieciu lat tam nie mieszka..mam pytanie czy moge zamknać mieszkanie na klodke i czy moge otworzyc pokoj po babci,, i czy droga zona ojca ma jakies prawo do tego domu,gdyz nie jesty tam nawet zameldowana//prosze o odpowiedz

 • kamila 2009-12-29 17:25:51

  Re: Dziedziczenie mieszkania po ojcu

  ojciec przepisał dom wraz z gospodarką na brata ja ze starsza siostra nie dostaliśmy nic .Teraz ja mieszkam z moją żoną w domu po ojcu jesteśmy tam oboje zameldowani porobiliśmy kilka remontów i chcielibyśmy odremontować cały dom .Chciałem żeby brat przepisał mi dom lub połowe domu ale on się nie zgodzil . Brat jest też zameldowany w tym domu jednak nie mieszka w nim od 5 lat.Moje pytanie jest takie czy mam jakieś szanse na to żeby ewentualnie w drodze sądowej dostać przynajmniej pół domu po ojcu .Przypomne ze dom jest przepisany notarialnie na brata.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane