Darowizna mieszkania spółdzielczego

Pytanie:

"Babcia posiadająca prawo spółdzielcze własnościowe do lokalu mieszkalnego pragnie podarować je za swojego życia pełnoletniemu wnukowi będącemu synem jednego z jej czworga dzieci. Czy w takiej sytuacji dzieciom babci oraz ich dzieciom należy się zachowek, czy też prawo własności wspomnianego mieszkania przechodzi w całości na obdarowanego? Czy w akcie darowizny można również zastrzec, że darowane jest mieszkanie (prawo do niego) wraz ze znajdującymi się tam przedmiotami, czy też powinny być one szczegółowo wymienione? "

Odpowiedź prawnika: Darowizna mieszkania spółdzielczego

W piserwszej kolejności należy wskazać, kto jest uprawniony do zachowku. Zgodnie z treścią przepisu kodeksu cywilnego do zachowku uprawnieni są zstępni (dzieci, wnuki, itd.), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Jednak proszę pamiętać, iż w przypadku, gdy żyją dzieci babci, tylko dzieci są uprawnione do zachowku, jeżeli któreś z dzieci nie dożyłoby otwarcia spadku (śmierci babci), w jego miejsce wstępują jego dzieci, czyli wnuki babci. Z roszczeniem o zachowek może Pani/Pan wystąpić wtedy, gdy należy Pani do kręgu spadkobierców ustawowych. Innymi słowy, gdyby babcia pozostawiła w testamencie cały swój majątek jendmu ze swoich spadkobierców ustawowych (jak w opisanym przypadku jednemu z wnuków), to pozostali spadkobiercy ustawowi, którzy nie otrzymali nic w testamencie mogą wystąpić z roszczeniem do spadkobiercy testamentowego z roszczeniem o zachowek. W przypadku, gdy babcia cały swój majątek zechce zbyć jeszcze za życia w drodze darowizny, nie mają zastosowania zasady dotyczące zachowku, nie jest to przecież dziedziczenie. Dzieci babci będą mogły dopiero po jej śmierci wystąpić do obdarowanego o należny im zachowek. Jeżeli babcia zamierza obdarować wnuka także innymi przedmiotami (urządzeniem mieszkania), to wydaje się, iż nie ma przeszkód aby umowa darowizny została sporządzona w taki sposób, iż stanowić będzie, iż przedmiotem darowizny jest mieszkanie wraz wyposażeniem. Jednak na pewno bezpieczenje dla obdarowanego byłoby, gdyby w umowie tej zostały wymienione przedmioty wchodzące w skład wyposażenia mieszkania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika