Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Dziedziczenie po ojcu udziału w mieszkaniu

Pytanie: Po śmierci ojca, zgodnie z prawem spadkowym jestem (razem z mamą) uprawniona do dziedziczenia części ich wspólnego mieszkania, wykupionego od spółdzielni mieszkaniowej. Jakie będą konsekwencje tego faktu, jeżeli nie mieszkałam z rodzicami od lat, nie jestem zameldowana w tym mieszkaniu, jestem najemcą lokalu kwaterunkowego, w którym mieszkam od kilkunastu lat na podstawie umowy najmu? Czy będę zmuszona zapłacić podatek od mieszkania, w którym mieszka moja mama, a ja nie mam możliwości ani zamiaru zajmować należnej mi części lokalu (1/4) dopóki mama będzie w nim mieszkać? Czy mimo tego zapłacę podatek tylko dlatego, że mam tytuł najemcy innego mieszkania? Czy powinnam zwrócić się do gminy o przepisanie umowy najmu mojego mieszkania na jedno z moich dorosłych dzieci? Na jakie prawo mam się powołać w tej prośbie? Czy po sprawie spadkowej wystarczy podpisać u notariusza dokumenty (jakie?) stwierdzające, że zgadzam się na dożywotnie użytkowanie przez moją mamę "mojej" części mieszkania rodziców, aby uniknąć sprawy o dział spadku? Jedynym spadkiem jest mieszkanie oraz kilkunastoletni samochód będący zawsze wyłącznie samochodem ojca. Przyznam, że nie wiem co robić, gdyż nie mam funduszy na podatki od teoretycznego wzbogacenia, boję się utracić prawo do mieszkania kwaterunkowego, w którym mieszkam z moja rodziną, a nie chciałabym zrzekać się prawa do spadku z uwagi na zły stan psychiczny mamy, której działania w przyszłości mogą być trudne do przewidzenia. Co najlepiej zrobić w moim przypadku? Za 2 tygodnie mamy termin sprawy spadkowej, lecz nie występowałyśmy o dział spadku, tylko o ustalenie spadkobierców.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jeżeli spadkobierca nie chce spadku, to może go odrzucić (potocznie mówi się o zrzeczeniu się prawa do spadku, ale jest to zupełnie inna instytucja prawna). Trudno sobie wyobrazić negatywne konsekwencje takiego odrzucenia spadku, oprócz oczywiście braku przysporzenia. Nie mają w takiej sytuacji najmniejszego znaczenia działania podejmowane w przyszłości przez matkę, która na skutek odrzucenia spadku przez córkę będzie jedyną spadkobierczynią. Po złożeniu oświadczenia o odrzuceniu spadku odrzucający nie będzie w żadnym zakresie odpowiadał za działania dotyczące majątku spadkowego. Nie ma na to wpływu stan psychiczny matki. Najlepszym wyjściem wydaje się więc odrzucenie spadku. Więcej informacji na temat odrzucenia spadku zawiera artykuł Odrzucenie spadku - czy nieograniczone czasowo? Jakie są jego skutki?

Co do podatku od spadku, to oczywiście nie płaci się go w razie złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Jeżeli spadek zostanie przyjęty, to opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad 9.637 zł (określa się tu wartość spadku, czyli mieszkania i samochodu), gdyż córka należy do tzw. I grupy podatkowej. Natomiast, jeśli córka nie ma zamiaru mieszkać w odziedziczonym mieszkaniu, nie będzie mogła skorzystać z ulgi, polegającej na tym, że nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości mieszkania do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku zamiaru korzystania z mieszkania i w celu skorzystania z ulgi córka musiałaby też rozwiązać umowę najmu lokalu, który obecnie zajmuje. Informacje na powyższy temat znajdują się w poradzie Podatek od spadków

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wspólne dziedziczenie mieszkania nie oznacza,że faktycznie obie spadkobierczynie po przyjęciu spadku będą z niego korzystać. Możliwe jest bowiem takie przeprowadzenie działu spadku, na mocy którego właścicielką mieszkania stanie się wyłącznie matka, która będzie zobowiązana do spłaty na rzecz córki należnej jej części spadku w pieniądzu.

Jeżeli natomiast obie spadkobierczynie pozostaną współwłaścicielkami mieszkania (matka w ¾, córka w ¼), to obie będą uprawnione do korzystania z niego, choć oczywiście nie muszą tego robić. Dział spadku nie musi nastąpić przed sądem, może też być przeprowadzony umownie. Z uwagi na to, że do spadku należy nieruchomość (mieszkanie), to umowa powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Jeżeli córka zajmuje lokal socjalny, to należy rozważyć, czy przyjęcie spadku, w którego skład wchodzi mieszkanie, daje gminie prawo wypowiedzenia umowy najmu lokalu socjalnego. Zasadą jest bowiem, że gmina może wypowiedzieć najem, jeżeli najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego, np. prawo własności w drodze dziedziczenia. Warunkiem jest jednak, by najemca faktycznie mógł używać tego mieszkania. Możliwości używania mieszkania może stać na przeszkodzie nie tylko sytuacja faktyczna (potrzeba generalnego remontu), ale i prawna. Przykładem przeszkody prawnej jest stan uprawnień do lokalu, który nie pozwala na zamieszkanie w tym lokalu: Jeżeli najemca odziedziczył udział w prawie do lokalu, a lokal zajmują inni współuprawnieni i nabyty udział nie pozwala w danych warunkach na dział spadku, który skutkowałby uzyskaniem prawa do lokalu mieszkalnego z możnością zamieszkania w nim. Biorąc więc pod uwagę, że córka dziedziczy, upraszczając, 1/4 mieszkania, to dział spadku raczej powinien polegać na przyznaiu własności całego mieszkania matce, z obowiazkiem spłaty na rzecz córki. Nie jest jednak możliwe jednoznaczne rozstrzygniecie, czy istnienie powyższej przeszkody można przyjąć w przedstawionym przypadku.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Dziedziczenie po ojcu udziału w mieszkaniu

 • osssmo 2013-03-04 11:39:39

  Re: Dziedziczenie po ojcu udziału w mieszkaniu

  Ojciec po śmierci mamy wykupił mieszkanie z którego ja przed śmiercią mamy wyprowadziłem się. W mieszkaniu tym mieszka moja siostra z 2 siostrzenicami. Ojciec po wykupieniu tego mieszkania wyprowadził się lecz wcześniej zapisując mieszkanie siostrze. Czy należy mi się po części dziedziczenie tego mieszkania wrazie jego śmierci.

 • Aga 2012-01-14 13:20:48

  zachowek po zmarłym ojcu

  Czy należy mi się zachowek cy temat jest już przedawniony? Ojciec zmarł w roku 1997, mama z bratem mieszkali po smierci w mieszkaniu lokatorskim. w roku 2010 mama wykupiła mieszkanie na własnosc, a w tym roku je sprzedała- czy należy mi się jakaś częsć spadku po ojcu??


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane