Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Dziedziczenie udziału w nieruchomości

Pytanie: Moja mama miała parterowy dom ze strychem i piwnicami, był to jej majatek odrębny. Notarialnie podarowała mnie i mojemu mężowi połowę tej nieruchomości w początkowej fazie adaptacji strychu na mieszkanie (wymiana więźby dachowej wraz z odeskowaniem częściowym ułożeniem papy). Trzy tygodnie przed darowizną sporządziła testament, o którym dowiedziałam się na sali sądowej w sprawie spadkowej. W testamencie cyt.:"parter mojego domu wraz ze wszystkim co się w nim znajduje należeć ma do mojego męża. Strych który jest dość duży i będzie adoptowany na mieszkanie z osobnym wejściem należeć będzie do mojej córki." Na dzień otwarcia spadku rzeczywiście strych jest mieszkaniem z oddzielnym wejściem, który z mężem z własnych pieniędzy zaadaptowaliśmy i w którym mieszkamy. Drugi mąż mojej mamy, który obok mnie jest spadkobiorcą chce udowodnić, że teraz na mocy testamentu jest właścicielem całego parteru. Ja się z tym nie zgadzam bo w takim razie ja i mój mąż jesteśmy pozbawieni darowanej nam połowy domu. Moja intepratacja jest taka, że tylko połowa nieruchomości która była własnością mamy/zapis w księgach wieczystych/ to jest 1/2 parteru, 1/2 strych, 1/2 piwnic i 1/2 działki jest tym co można dzielić. Zgodnie z wolą mojej mamy 1/2 parteru będzie należała do jej drugiego męża 1/2 strychu będzie moja, myślę ze każde z nas powinno dostać po 1/4 działki i piwnic. Kto ma rację?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 922 kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwila jego smierci na jedną lub kilka osób stosownie do dalszych przepisów księgi czwrtej k.c. Oznacza to, że na nastepców prawnych (z mocy ustawy lub z mocy testamentu) przechodzą tylko te prawa, które przysługiwały spadkodawcy w chwili jego smierci. W analizowanym przypadku w wyniku umowy darowizny majątek spadkodawcy, którym mógł rozporzadzać na wypadek śmierci uległ zmniejszeniu o wartość darowizny. W związku z tym, na podstawie testamentu można dokonać działu tylko połowy spornej nieruchomości. Oznacza to, że z chwilą dokonania darowizny nabyli Państwo własność 1/2 nieruchomości. Treść testamentu wskazuje na wolę spadkodawcy podziału nieruchomości pomiedzy córkę spadkodawcy a małżonka spadkodawcy. Jednakże podział ten może być dokonany z uwzglednieniem aktualnego stanu prawnego. A jest on taki, że to Państwo są właścicielami połowy nieruchomości. W związku z tym właściwe jest Pani rozumowanie, że podziałowi może podlegać tylko połowa tej nieruchomości.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Dziedziczenie udziału w nieruchomości

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 3
  • 4
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !

Porady prawne

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane