Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Obliczanie wysokości należnego zachowku

Pytanie: Jeden z trzech spadkobierców dostał przed 15 laty darowiznę (pół domu notarialnie) o wartości 100.000 zł. Jego część spadku to 66.600 zł. Czy musi spłacić nadwyżkę pozostałym dwóm spadkobiercom? Jaką sumę?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Podstawą obliczenia zachowku jest wyliczenie substratu zachowku. W skrócie mówiąc jest to wartość majątku spadkowego, która będzie punktem wyjścia dla obliczenia należnego zachowku poszczególnym spadkobiercom.

Spadkobraniu podlegała 1/2 nieruchomości (domu) o wartości 100.000 zł. W niniejszej sytuacji, zgodnie z prawem spadkowym i zasadami wyrażonymi w księdze IV tytule IV kodeksu cywilnego doliczyć należy do substratu zachowku również dokonana darowiznę sprzed 15 laty (art. 994 k.c.). W jaki sposób należy to zrobić? Otóż wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Na stan darowizny domu składa się jego stan techniczny w chwili darowizny, niezbędność remontu - ogólnie rzecz ujmując w jakim jest stanie darowany dom. Ceny zaś z chwili ustalania zachowku to ceny aktualnie obowiązujące w momencie ustalania zachowku.

Zatem wartość darowizny należy ustalić dla stanu domu w chwili darowizny (dobry stan techniczny, zły stan) oraz wedle cen z chwili ustalania zachowku tzn. ile obecnie kosztował by dom, który w np. złym stanie technicznym został darowany i wymagał remontu.

Przyjmijmy, że stan domu wymagał remontu, a wartość darowizny wynosi dla uproszczenia 80.000 zł. (Stan techniczny z chwili darowizny ustala np. rzeczoznawca). Zatem wartość substratu zachowku wynosi 180.000 zł. Jeśli jest trzech spadkobierców, to każdy powinien otrzymać wedle dziedziczenia ustawowego po 1/3 wartości spadku czyli po 60.000. jednakże podziałowi podlega tylko wartość 100.000 zł. Czyli każdy ze spadkobierców otrzymuje po 33.300 zł. Zatem dwaj spadkobiercy mogą dochodzić zachowku.

Substrat zachowku wynosi 180.000. Jeśli jest 3 spadkobierców, to każdemu przysługuje zachowek obliczony w sposób następujący: substrat (180.000) razy ilość spadkobierców (1/3) razy 1/2 lub 2/3 (zstępnym, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału).

Kodeks cywilny stanowi, że jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Zatem jeśli wartość udziału wynosi 1/2, to zachowek należny wynosił będzie 30.000, a zatem jeśli spadkobiercy, którzy nie otrzymali darowizny, a byli powołani po 1/3 do majątku 100.000 zł i odziedziczyli 33.000 zł nie mają prawa do zachowku. Jeśli jednak, jakiś ze spadkobierców jest trwale niezdolny do pracy np. może to być rencista, to zachowek jego wynosi 40.000 zł. Udział w spadku jaki otrzymał to 33.000 zł (1/3 ze 100.000 zł - połowy domu). Zatem może się w takim przypadku domagać zapłaty 7.000 zł.

Jeśli zaś majątek wynosił razem z darowizną 200.000. To gdy uprawnionym do zachowku nie jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy spadkobierca nie może się domagać żadnej kwoty jako uzupełnienia zachowku, gdyż (200.000 razy 1/3 = 66.600 razy 1/2 = 33.300, udział spadkowy ze 100.000 zł = 33.300. Natomiast, gdy jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy to może się domagać 11.100 zł, gdyż (200.000 razy 1/3 = 66.600 razy 2/3 = 44.400, udział spadkowy wyniósł 33.300, a zatem 44.400 - 33.300 = 11.100 zł.

Autor:
Michał Włodarczyk,
Pomaga w sprawach pracowniczych. Specjalista od ubezpieczeń społecznych. Doradza także w sprawach szeroko pojętego prawa cywilnego. Zobacz więcej »

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Obliczanie wysokości należnego zachowku

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 8
  • 4
  • 4
  • 2
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Maria

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi. Opinia zrozumiała i wyczerpująca. W razie potrzeby w przyszłości z pewnością skorzystam z usług e-prawnika oraz zarekomenduję bliskim i znajomym.
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Według wybranej opcji w ciągu 3 dni otrzymałam wyczerpującą opinię prawną. Świetnie.
  • Dariusz

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca.Gorąco polecam. Dziękuję bardzo
  • Zuzanna

    ocena usługi:

    Fajna rzecz taka usługa , cena też do przyjęcia . Cieszę się , że trafiłam na tą stronę surfując po internecie . Polecam gorąco .
  • Malgorzata

    ocena usługi:

    Profesjonalna pomoc. Wydane opinie są rzetelne poparte odnosnymivatami prawnymi. Polecam.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Usługa wykonan bardzo rzetelnie i terminowo.
  • Marek

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, zrozumiała i kompletna. Jestem bardzo zadowolony. Polecam
  • Iwona

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Szybka, rzeczowa opinia prawna polecam korzystanie z usługi e-prawnika
  • Jaroslaw

    ocena usługi:

    Dziękuję. Dzięki waszej opini wyjaśniło sie wiele rzeczy i zyskałem więcej siły do walki z problemem
  • Andrzej

    ocena usługi:

  • Irek

    ocena usługi:

    Z usług tej kancelarii korzystałem w ciągu kilku lat pięciokrotnie.Niech to świadczy o standardzie tych prawników. Są świetni i daje się wyczuć oprócz fachowości,chęć pomocy. I za to dzięki.Serdecznie pozdrawiam. Podziękowania dla Pana Łukasza z Biura Obsługi.
  • Anna

    ocena usługi:

    Super i solidnie opisane zagadnienia prawne podpart przepisami -doskonale. Troszke czas oczekiwania za dlugi.
  • Marysia

    ocena usługi:

    Porady wasze bardzo mi pomogły,jestem bardzo zadowolona z waszych usług, przez co nie narobię sobie w przyszłości kłopotów. Dziękuję.
  • Violetta

    ocena usługi:

    Polecam usługi e-prawnika. Profesjonalna i rzetelna obsługa. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.
  • Witold

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca ,jestem z niej zadowolony . Dziękuję.
  • Piotr

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z usługi serwisu e-prawnik. Szybko i profesjonalnie zostałem poinformowany o tym, jakie działania prawne mam podjąć. Polecam





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane