Odpowiedzialność spadkobiercy za długi wobec KRUS

Pytanie:

"Po śmierci brata dowiedziałem się, że jest on zadłużony wobec KRUS. Jako jedyny spadkobierca, za radą adwokata przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W jego skład wchodzi małe gospodarstwo rolne (1.04 ha), które obciążone jest przymusową hipoteką na poczet długów wobec KRUS. KRUS zażądał ode mnie spłaty całego zadłużenia. Ponieważ nie stać mnie na jego spłatę odwołałem się od tej decyzji do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Na wniosek KRUS odbyła się sprawa o nabycie spadku. Nie był przeprowadzony spis inwentarza. Czy jest moim obowiązkiem wystąpienie o spis inwentarza, a jeżeli nie, to kto powinien to zrobić? Ponieważ nie jestem w stanie prowadzić w/w gospodarstwa - jestem na rencie chorobowej i nigdy nie posiadałem gospodarstwa rolnego chcę oddać ten spadek na gminę. Czy w związku z tym będę musiał spłacać długi?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność spadkobiercy za długi wobec KRUS

Skoro przyjął Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to ponosi Pan odpowiedzialność za długi spadowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Innymi słowy Pana odpowiedzialność zostaje ograniczona do wartości stanu czynnego spadku. Tak więc odpowiada Pan całym swoim majątkiem, ale tylko do określonej wartości. Wyczerpanie sumy wyznaczającej granice odpowiedzialności, w zasadzie zwalnia Pana od dalszej odpowiedzialności. Podsumowując, nie będzie Pan spłacał żadnych długów związanych ze spadkiem. Z opisu stanu faktycznego wynika, iż postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone, sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Skoro jest Pan jedynym spadkobiercą, to nie ma potrzeby przeprowadzania działu spadku, jednak proszę zważyć, iż Pana majątek zarówno faktycznie jak i prawnie został już powiększony o składniki majątkowe należące do spadku. Jest więc Pan właścicielem wspomnianego gospodarstwa rolnego, toteż ewentualne "oddanie spadku gminie" musiałoby się odbyć na podstawie artykułu 179 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym właściciel może wyzbyć się własności nieruchomości przez to, że jej się zrzeknie. Zrzeczenie się wymaga formy aktu notarialnego. Nieruchomość, której właściciel się zrzekł, staje się własnością gminy, na obszarze której nieruchomość jest położona, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze kilku gmin, nieruchomość staje się własnością gminy, na obszarze której znajduje się jej większa część. Gmina ponosi odpowiedzialność z nieruchomości za jej obciążenia, ograniczoną do wartości nabytej nieruchomości według stanu w chwili nabycia, a według cen rynkowych w chwili zaspokojenia wierzyciela.Tak więc gmina z chwilą nabycia własności staje się odpowiedzialna za dotychczasowe obciążenia nieruchomości do wysokości wartości nabytej nieruchomości według stanu, w jakim się znajdowała w chwili nabycia, a według cen rynkowych w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialność gminy dotyczy obciążeń nieruchomości, przez które należy rozumieć zarówno długi zabezpieczone hipoteką, jak i inne ograniczone prawa rzeczowe obciążające nieruchomość.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Gabrysia 2012-10-25 18:52:04

    Czy KRUS moze umorzyć odsetki od zdłużenia


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika