Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odpowiedzialność za długi zmarłego męża

Pytanie: Owdowiałam. W chwili śmierci małżonka pozostawałam w związku małżeńskim, lecz posiadałam rozdzielność majątkową małżeńską bez podziału majątku. Mamy 2-je dzieci. Czy jestem spadkobiercą? Jedyny majątek jaki posiadamy to pawilon handlowy wybudowany na gruncie dzierżawionym od Gminy, bez tytułu prawnego do gruntu. Jedyny dokument jakim dysponuję to pozwolenie na budowę pawilonu. Czy taka nieruchomość stanowi spadek? Mąż pozostawił ogromne długi u ludzi, w urzędzie skarbowym i ZUS-ie Nie znam ich wartości. Jak Ci wierzyciele będą dochodzić swych należności?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Małżonek, który ze spadkobiercą nie pozostawał w dniu jego śmierci, w ustawowej wspólności należy do kręgu jego spadkobierców. Istniejąca między małżonkami przed śmiercią spadkobiercy rozdzielność majątkowa miała jedynie ten skutek, iż przedmioty które nabywali małżonkowie wspólnie po ustaniu wspólności małżeńskiej traktowane były w kategorii współwłasności w częściach ułamkowych, a jeżeli nabywali je oddzielnie wchodziły w skład ich majątków odrębnych. Tak więc po ustaniu współwłasności małżeńskiej mamy do czynienia z dwoma majątkami odrębnymi małżonków i ich wspólnym majątkiem, który uzyskali przed dokonaniem rozdzielności. Jeżeli zmarły pozostawił długi, które przewyższają pozostawiony majątek, wtedy jedynym sposobem uniknięcia odpowiedzialności za pozostawione przez niego długi jest odrzucenie spadku przez spadkobierców w terminie 6 miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy, bądź jego przyjęcie z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, które oznacza tyle, iż spadkobierca odpowiada za długi zmarłego do wysokości pozostawionego przez niego spadku W przypadku przyjęcia prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe z całego swego majątku.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Odpowiedzialność za długi zmarłego męża

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane