Zrzeczenie się spadku

Pytanie:

"Jeżeli w dziedziczeniu ustawowym składany jest wniosek o nabycie spadku, to czy w takim wniosku należy ująć to, iż jedno z rodzeństwa chce się zrzec części spadku na rzecz drugiego, czy też należy najpierw spadek nabyć, a następnie umową darowizny przenieść część spadku na jedno z rodzeństwa?"

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się spadku

Nie jest nam znany dokładny układ rodzinny. Zakładamy więc, że np. do dziedziczenia dochodzi 2 braci, siostra i matka. W takim przypadku do spadku w równych częściach po ¼ dochodzą wszyscy ze spadkobierców. Gdyby spadku "zrzekła się" (kodeks cywilny posługuje się pojęciem odrzucenie spadku) np. siostra, wtedy do dziedziczenia dochodzą w równych częściach pozostali spadkobiercy. Siostra nie może zrzec się spadku na rzecz konkretnego z braci czy matki. Prawo spadkowe polskie nie przewiduje możliwości zrzeczenia się spadku na rzecz konkretnej osoby. Czym innym jest natomiast umowa o zrzeczenie się dziedziczenia, która jest zawierana ze spadkodawcą. Osoba, która zrzekła się dziedziczenia traktowana jest jakby nie dożyła otwarcia spadku. W przypadku jeśli np. jest dwoje rodzeństwa i tylko oni będą dziedziczyli po spadkodawcy, to zrzeczenie sie spadku spowoduje, że cały przypadnie drugiemu ze spadkobierców. Zatem jeśli jedno z rodzeństwa zostało powołane do dziedziczenia, by jego spadek przypadł konkretnej osobie, musi dojść do przyjęcia spadku i darowizny na rzecz konkretnego ze spadkobierców.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bogusław 2011-09-10 17:08:45

    po zmarłym ojcu jedynym spadkobiercą jest syn a zmarły miał zobowiązanie wobec osoby obcej czy w zamian za zobowiązanie spadkobierca może się zrzec majądku za to zobowiązanie i w jaki sposub


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika