Dziedziczenie prawa dożywocia

Pytanie:

"Stałam się współwłaścicielm domu w wyniku spadku po mojej mamie. Drugim współwłaścicielem jest moja ciotka (siostra mamy). Dom został podarowany obu córkom przez ich matkę. W związku z tym w pierwotnym zapisie darowizny jest zapis o przebywaniu babci u jednej lub u drugiej córki. Czy w momencie śmierci mojej mamy ten obowiązek utrzymywania babci przechodzi na ciotkę? Czy nadal - skoro wcześniej babcia wybrała mieszkanie w części należącej do mojej mamy spoczywa na mnie? Chcę sprzedać moją część - ale nie mogę tego zrobić przecież dopóki zamieszkuje tę część babcia. "

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie prawa dożywocia

Treść pytania dotyczy tzw. dożywocia. Jest to prawo uregulowane przez przepisy kodeksu cywilnego. Właściciel nieruchomości (tu babcia) zobowiązuje się do przeniesienia właśności nieruchomości na nabywcę. Nabywca (tu matka i ciotka) zobowiązuje się do zapewnienia dożywotniego utrzymania zbywcy. Dożywocie traktowane jest jako obciążenie nieruchomości. Może być ono realizowane wobec każdoczesnego właściciela zbytej nieruchomości. Jeżeli zobowiązane do świadczenia z tytułu dożywocia jest są obie Panie (matka i ciotka), to nie ma to właściwie znaczenia, bo dożywocie rozwiązuje się z momentem śmierci dożywotnika (babci). Jednak jeżeli dożywociem obciążona jest tylko połowa nieruchomości - ta, którą zamieszkuje babcia - to każdoczesny właściciel jest nadal zobowiązany wobec babci dożywotnika. Jak wyżej wspomniano, dożywocie obciąża nieruchomość. Możliwe jest zwolnienie się z obowiązku świadczenia wobec dożywotnika. Kodeks cywilny stanowi, iż jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień. Nadto w wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ADAM 2012-06-18 23:00:23

    CZY JESLI MOJA ZONA NABYLA CZESC DOMU OD SWOJEJ MAMY W FORMIE DAROWIZNY A GLOWNYM WLASCICIELEM JEST JEJ BRAT A MAMA MOJEJ ZONY MA NA CZESCI JEGO DOMU DOZYWOCIE TO MOJA ZONA MOZE STRACIC PRAWO DO CZESCI TEGO DOMU I PRAWO DO MIESZKANIA JESLI POSIADA AKT NOTARIALNY I MA TO ZAPISANE NOTARIALNIE CZY PO SMIERCI MAMY BEDZIE MUSIALA SIE WYPROWADZIC


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika