Postępowanie spadkowe a testament

Pytanie:

"Spadkodawca pozostawił testament. Czy postępowanie spadkowe jest w takiej sytuacji obowiązkowe? Kto rozpoczyna postępowanie spadkowe? Czy postępowanie spadkowe pociąga jakieś koszty i kto je ponosi? "

Odpowiedź prawnika: Postępowanie spadkowe a testament

Postępowanie sądowe w opisanej sytuacji nie jest obligatoryjne. Warto jednak uzyskać sądowe potwierdzenie nabycia spadku (w postępowaniu o stwierdzeniu nabycia spadku). Sądowe stwierdzenie jego nabycia jest jedynym dowodem bycia spadkobiercą. Tylko prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku może np. stanowić dowód wobec osób trzecich, że osoby wskazane w tym postanowieniu są spadkobiercami (dowodem takim nie jest testament).

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku toczy się z wniosku (nie może być wszczęte z urzędu) osoby, która ma interes prawny w uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku (w szczególności są spadkobiercy, ale mogą to być też np. wierzyciele zmarłego). Sąd nie może wydać postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od otwarcia spadku (chwili śmierci spadkodawcy), chyba że wcześniej wszyscy znani spadkobiercy złożą oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku. Oczywiście wniosek do sądu można złożyć wcześniej.

Testament powinien być ogłoszony w specjalnym postępowaniu określonym w przepisach art. 646 - 654 k.p.c. Jednakże, gdy testament dołączony będzie do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku sąd przeprowadzi jego otwarcie i ogłoszenie w jednym postępowaniu. Możliwe jest wszakże uprzednie ogłoszenie testamentu i późniejsze, niezależne, wszczęcie procedury stwierdzenia nabycia spadku. Zgodnie z art. 646 kpc osoba, u której znajduje się testament, obowiązana jest złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy. Jeśli bezzasadnie uchyla się ona od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.

Wniesienie do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku podlega opłacie określonej w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z art. 49 ust 1 pkt 1 tej ustawy od wniosku tego pobiera się opłatę stałą w wysokości 50 zł. Opłatę tę wnosi wnioskodawca przy wnoszeniu pisma procesowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika