Postępowanie spadkowe a udział osób z zagranicy

Pytanie:

"Zmarła moja mama. Nie ma testamentu, a jedynymi spadkobiercami ustawowymi jestem ja i dwoje dzieci mojej zmarłej siostry. W skład spadku wchodzi dom jednorodzinny. Pomiędzy mną a siostrzeńcami nie ma sporu, jesteśmy zgodni, co do zakresu podziału itd. Problemem jest to, że obydwoje mieszkają na stałe w Bułgarii. Czy jest możliwe przesłanie przez moich siostrzeńców pisma z Bułgarii, w którym zgodzą się z treścią złożonego przeze mnie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Chodzi o to, żeby nie musieli tu przyjeżdżać i nie musieli ustanawiać tutaj adwokata. Np. pismo, że proszą o przeprowadzenie posiedzenia spadkowego podczas ich nieobecności, nie mają żadnych zastrzeżeń, że np. nie zgłaszają tesmtamenu, nie ma dodatkowych wg nich spadkobierców. Czy takie pismo musi spełniać jakieś, dodatkowe wymogi, np. podpis urzędowo poświadczony? "

Odpowiedź prawnika: Postępowanie spadkowe a udział osób z zagranicy

Przede wszystkim nie jest wymagana zgoda dwojga spadkobierców, o których mowa w pytaniu, na złożenie wniosku przez trzeciego ze spadkobierców. Ten ostatni powinien po prostu złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, bo to jest pierwsze orzeczenia, jakie powinno zostać wydane. Sąd stwierdza w nim kto i w jakim udziale jest spadkobiercą. Natomiast podział majątku spadkowego stanowi drugi etap i może nastąpić zarówno w drodze umowy o podział zawartej w formie aktu notarialnego, jak i przed sądem.

Warto jednak wskazać, że spadkobierca może do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku załączyć wniosek o podział.

Sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Sąd wezwie więc także spadkobierców mieszkający za granicą. Jednakże niestawiennictwo uczestników nie tamuje rozpoznania sprawy. Mogą oni wysłać z Bułgarii do sądu wniosek o rozpoznanie sprawy w trakcie ich nieobecności, ale w zasadzie nie jest to konieczne. Spadkobiercy ci musieliby się pojawić na rozprawie dopiero, gdy sąd w wezwaniu określi ich obecność jako obowiązkową. W każdym razie mogą oni uczestniczyć w postępowaniu poprzez przesyłanie do sądu pism procesowych z koniecznymi wyjaśnieniami, wnioskami itp.

W trakcie sprawy o podział spadku współspadkobiercy będą musieli podać sądowi swój wiek, zawód, stan rodzinny oraz dane co do swych zarobków i majątku, a także zarobków i majątku małżonka, wyjaśnić, w jaki sposób korzystali ze spadku dotychczas, jak również podać inne okoliczności, które mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie, co każdy ze współspadkobierców ma otrzymać ze spadku. Ale w zasadzie także i te kwestie mogą być wyjaśnione w piśmie procesowym, najlepiej byłoby je przesłać tak, by dotarło na pierwsze posiedzenie dotyczące podziału.

Dział spadku może być, tak jak planują spadkobiercy, rozpatrywany na podstawie zgodnego wniosku uczestników, który również można zgłosić w piśmie procesowym, bez potrzeby stawiania się w sądzie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika